Holení různých partií těla je již pár let nedílnou součástí pravidelné hygieny žen i mužů. Občas se ale stane nějaká nehoda. Pokud chcete mít i po říznutí co možná nejdříve pleť jak ze žurnálu, přečtěte si tento článek.
Holení bývalo výsadou mužů. Už staří Peršané pečovali o své vousy, stáčeli je do ruliček či copánků a sypali zdobením. Prapůvodní lastury nahradily břitvy, které se u specializovaných barberů využívají dodnes.
Pokud se holíte doma žiletkou, určitě jste se někdy omylem pořezali. Pokožka na tvářích je velice jemná a je potřeba k ní tak přistupovat.
Vyvarujte se chyb při holení
Nejprve se zaměřte na způsob, jakým si tvář holíte. Neděláte některé známé chyby, které mohou být příčinnou řezných ran?
Určitě byste se nikdy neměli holit nasucho. Kůži ji potřeba hydratovat před kontaktem s čepelí, a tak využívejte holicích pěn a gelů, které pokožku připraví na holení.
Holte se pomalými pohyby, po pokožce sjíždějte shora dolů. Prudké a rychlé tahy mohou chloupky vytrhnout nebo zaseknout v žiletce a zbytečně se poraníte.
Pravidelně vyměňujte žiletku, aby byla ostrá. Pokud ji necháváte ve sprše nebo na umyvadle, kde je ve vlhku, rychle se otupí. Skladujte ji v suchu a vždy ji před použitím vydezinfikujte.
Holte se vždy po sprchování. Vousy budou vlivem páry jemnější a budou se lépe holit. Pokožka navíc nebude tak podrážděná.
Neignorujte rysy vaší tváře. Pokud máte mateřská znamínka, výrůstky nebo akné, dbejte na to, abyste se nepořezali a tato místa vynechejte nebo holte velmi opatrně.
Zachraňte pořezanou kůži
Pokud se přeci jen při holení říznete, je potřeba ranku řádně ošetřit. Naneste na tvář silnou vodu po holení. Zkuste se vyvarovat těch, které obsahují alkohol, ale hledejte vyživující či zklidňující přísady.
Růžová voda nebo jíl pomáhají kůži zklidňovat. Pokud má doma vaše partnerka kokosový olej, ať už na vaření či na pokožku, zkuste si jím potřít tvář a uvidíte, že se zklidní.
Čajové sáčky obsahují hodně antioxidantů a kyselinu tříslovou. Studené sáčky od čaje jsou tak skvělé třeba na opuchlé oční okolí, ale hravě zvládnou i malé řezné rány na obličeji. Dejte mokrý čajový sáček na čtvrt hodiny do lednice vychladit a pak jej přiložte na ranku. Pokožka se uklidní a rána se rychleji začne uzavírat.
Často se také na zastavení krvácení využívá kamenec. Kostku z kamence stačí navlhčit a přiložit na postižené místo. Póry se uzavřou a antiseptické účinky zabrání riziku infekce.
Posledním zachráncem může být i balzám na rty. Pomůže tím, že „vytvoří bariéru, která udrží krev uvnitř a zároveň zachová volné radikály, které by mohly způsobit další poškození,“ píše web Askmen. Navíc balzámy na rty většinou obsahují SPF faktor, a tím ochrání pokožku před sluncem. Nemusíte se tak bát, že by se vám v místě rány objevila pigmentová skvrna.
Zdroj: Askmen.com
Autor: Naďa Brožová