Po porodu je rozdělili, aby je mohli zkoumat. Trojčata se stala předmětem experimentu s nepříjemnými následky

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
three identical strangers
three identical strangers

Představte si, že jdete po ulici a naproti vám si to kráčí člověk, který vypadá úplně identicky jako vy. Dáte se do řeči a zjistíte, že slavíte narozeniny ve stejný den. A teď si k tomu přidejte ještě to, že někdě žije ještě třetí osoba stejného vzezření. Utopie? Těmto Američanům se něco takového skutečně stalo. Netušili však, že se nejedná o shodu náhod, ale propracovaný experiment.

V roce 1980 začal Bobby Shafran chodit na univerzitu v New Yorku, kde ho všichni vítali jako starého známého. Netušil proč, v životě ty lidi neviděl.

Podezřelé náhody

Ukázalo se, že stejnou školu už navštěvoval Eddy Galland, který vypadal úplně stejně. Brzy zjistili, že existuje ještě jedna osoba, která vypadá jako oni, a na povrch začala vyplývat snůška zajímavých, ale velmi podivných a podezřelých náhod.

Jeden muž totiž vyrůstal v domově bohatších lidí, další byl součástí střední třídy a poslední té dělnické třídy. Každý měl starší sestru.

Jak je možné, že se každé z identických trojčat dostalo po porodu do jiného prostředí? A kdo byli jejich opravdoví rodiče? A jakou roli v tom hrály jejich sestry?

Záměrně je umístili do rodin s různými příjmy a styly výchovy

Vyšlo na povrch, že adopční agentura záměrně umístila Bobbyho, Eddyho i Davida do domácností s různými příjmy. Každý z bratrů do nich putoval s jednou ze svých sester.

Psycholog Peter Neubauer pak dostal peníze, aby provedl tajnou studii, jejíž předmětem zkoumání by byl styl rodičovství jednotlivých společenských vrstev.

Bratři byli jako děti navštěvováni výzkumníky, kteří si výsledky svých pozorování pečlivě zapisovali. Potvrdilo se jim, že výchova hraje v životě dítěte prim.

Adoptivní rodiče v tu dobu ale netušili, za jakým účelem. Rovněž nevěděli, že jsou součástí něčeho většího.

Odloučení snášeli těžce, projevila se u nich duševní choroba

Ukázalo se, že bratři snášeli odloučení velmi těžce. Každý z nich mlátil jako dítě hlavou o svou postýlku. Kvůli traumatu z odloučení při narození se u všech tří později rozvinula duševní choroba.

Navzdory své radosti ze sjednocení ve svých devatenácti letech, kdy spolu začali žít a provozovat úspěšnou restaurace Triplet’s, trpěli bipolární poruchou.

Eddy dokonce spáchal v roce 1995 sebevraždu.

Podivný pokus zahrávající si s lidskými životy dostal název Neubauerův dvojitý experiment a popsal jej Lawrence Wright, novinář oceněný Pulitzerovou cenou.

Dodnes se neví, kdo přesně za experimentem stál. V roce 2018 o byl o bratrech natočen dokumentární film.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články