Trest smrti je dnes už téměř všude zakázaný. I tam, kde byl ještě donedávna běžný, probíhaly popravy, dalo by se říci, nudným způsobem. Šibenice, smrtící injekce nebo elektrické křeslo nebyly nic proti tomu, jak se popravovalo za starých časů.
A to především v Číně, kde si sadističtí vládci doslova libovali ve vymýšlení brutálních poprav, kterými by lidu ukázali, kdo je v zemi pánem a co se stane, když se někdo proviní stejně jako odsouzený.
Veřejná poprava odrazujícím způsobem měla za cíl vždy hlavně to, aby byl odsouzený ponížen, aby lidé shromáždění kolem viděli bolest v jeho očích. A věřte tomu, že po takové podívané si málokdo troufl se provinit proti zákonům.
Drželi ho při vědomí pomocí drog a alkoholu. Kdyby hned omdlel, k ničemu by to nebylo
Poprava známá v Číně pod názvem ling-čch‘ si získala mnoho přezdívek. Mezi ně patřilo například „smrt v tisíci kusech“ nebo „rozřezání na malé kousky“. Vzápětí pochopíte proč.
Tento druh popravy byl určen zločincům, kteří se provinili závažnými zločiny. Ti, kteří zabili někoho obzvlášť brutálním způsobem, především pak členy vlastní rodiny, ti, kteří se provinili zradou vůči státu nebo ti, kdo zabili nějakého vysoko postaveného úředníka, byli posláni na cestu bolesti a utrpení.
Odsouzený byl nejprve ukřižován, to znamená přibit zaživa za ruce a nohy na kříž. Ten byl vystaven na veřejném místě, kde se shromáždil dav, často i na příkaz panovníka.
Pomocí alkoholu a drog byl mučený držen při vědomí, aby trpěl co nejdéle. Postupně mu byly odřezávány z rukou a nohou malé kousky masa, později se přešlo k řezání v oblasti temene hlavy a ke skalpování.
Vše prováděli cvičení profesionálové, kteří přesně věděli, jak velké části těla odřezat, aby odsouzený dlouho trpěl, ale zároveň aby hned nezemřel.
Poté byla odsouzenci zlámána kolena a lokty. Pokud přes veškeré krvácení a bolest ještě žil, byla zasažena smrtící rána – useknutí hlavy sekerou. To vše sledovali muži, ženy i děti.
Doneste mi jeho hlavu
Hlava nebožáka byla odseknuta, ať už zemřel, nebo stále žil. Císař totiž požadoval na důkaz toho, že byla spravedlnost vykonána, aby mu kat hlavu donesl. Teprve poté, co na zemi zůstaly jen kousky těla, se dav směl rozejít.
Tato metoda je považována za jednu z nejbrutálnějších poprav vůbec. Podle historiků byla Čína vždy na podobné záležitosti velmi vynalézavá. Díky tomu si zajistila postupné snižování kriminality v některých oblastech.
Je ale také pravda, že někteří lidé při sledování poprav začali trpět psychickými nemocemi a na celkovou stabilitu země neměla žádná z metod popravy příliš dobrý vliv.
Ačkoli se to může zdát téměř neskutečné, poprava ling-čch‘ byla provozována v Číně ještě poměrně nedávno. K úplnému zrušení tohoto druhu popravy došlo až v roce 1905.
Autor: Šárka Cvrkalová