Potopení lodi Titanic v roce 1912 stále budí zájem široké veřejnosti. Částečně je to zapříčiněno skoro až romantickou atmosférou, která okolo této tragédie postupně vznikla. Není proto divu, že se během let vyrojila řada teorií o Titanicu, které jsou leckdy opravdu bizarní.
J.P. Morgan potopení naplánoval, aby se zbavil svých soupeřů
Udělejme si malý kurz do historie – J.P. Morgan byl v 10. letech 20. století milionář a velmi prominentní bankéř. Jedna teorie tvrdí, že Morgan potopení lodi naplánoval, aby se zbavil svých bohatých konkurentů, Jacoba Astora, Isidora Strause a Benjamina Guggenheima, kteří všichni zahynuli na palubě lodi. Tato teorie se opírá o skutečnost, že Morgan se měl původně na Titanicu plavit také, ale nakonec z cesty vycouval. Již ale není vysvětleno, jakým způsobem by jediný člověk zvládl zapříčinit potopení lodi.
Titanic se nikdy nepotopil
Další oblíbená teorie tvrdí, že Titanic se ve skutečnosti nikdy nepotopil. Místo něj šla pod hladinu jiná loď společnosti White Star Line, konkrétně Olympic. A důvod? Olympic byl při předchozích plavbách poškozený a jeho opravy by byly příliš nákladné. Tak se ho společnost údajně rozhodla zaměnit za Titanic, loď potopit a nechat si vyplatit pojištění za Titanic místo chatrného Olympicu. Chytré, že? Až na to, že pojištění Titanicu nebylo tak vysoké, aby pokrylo ztrátu Olympicu.
Na loď zaútočili Němci
První světová válka sice vypukla až od dva roky později, v roce 1914, to ale nezabránilo této teorii ve vzniku. Titanic se podle ní měl potopit nikoliv kvůli střetnutí s ledovcem, ale po útoku německé ponorky, která na loď vyslala torpédo. Důkazem má být to, že někteří pasažéři údajně slyšeli zvuk výbuchů poté, co se loď začala potápět a rovněž měli v dálce zahlédnout pátrací světla ještě před příjezdem záchranné lodi.
Předpověď potopení
A konečně tu máme muže, který údajně zkázu Titanicu předpověděl. V roce 1886 tehdy významný britský spisovatel William T. Stead vydal krátkou povídku, jejíž zápletka podezřele připomíná potopení Titanicu. Že by Stead byl ve skutečnosti věštcem?
Autor: Vendula Kreplová