Život bez internetu si dnes málokdo dovede představit. Komunikujeme jeho prostřednictvím s přáteli, používáme ho při práci, při studiu i zábavě, vyhledáváme díky němu informace a celkově nám usnadňuje život. Jak ale vlastně vznikl a jaký byl jeho předchůdce ARPANET?
ARPANET je akronym pro název společnosti, konkrétně pro Advanced Research Project Agency Network. Jednalo se o název grantové agentury ministerstva obrany ve Spojených státech amerických. Ta předchůdce internetu z počátku finančně podporovala.
Síť fungovala dvacet jedna let. Začaly narůstat lokální sítě, a proto byla pozastavena
Oficiálně byl ARPANET zprovozněn v roce 1969. Z počátku byl založen pouze jako kontrolor. Konkrétně měla síť ověřovat správnost propojení systémů mezi hlavním počítačem a serverem.
První přenosy mezi počítači se děly v rámci čtyř velkých amerických univerzit. Přenos se prováděl pomocí protokolu NCP, který je dnes nahrazen IP adresou.
Brzy se tento experiment rozšířil i do Evropy a začaly vznikat menší lokální sítě se zábavním a komerčním využitím.
Na základě tohoto poznatku byl ARPANET zastaven, společnosti se totiž nelíbilo, že financuje něco, co původně nebylo v plánu. Síť měla totiž původně fungovat pro vědecké a armádní účely.
Dopomohl vzniku internetu, jak ho známe dnes
I když byl ARPANET první a největší sítí, už tou dobou nejen v USA existovaly další menší sítě, které pouze později převzaly informace o protokolech NCP a přetvořily je na dnešní IP adresy.
V roce 1983 například již plně dozrála síť LAN – propojení počítačů za pomoci kabelů v jedné budově nebo v menší oblasti.
Po ARPANETU existoval ještě nějakou dobu takzvaný NSFNET. Ten se připojil k původnímu ARPANETU původně jako jeho doplněk. Postupně ale převzal veškeré jeho funkce a stal se páteřním aspektem všeho.
Provozovateli tehdy došlo, že pokud se bude síť více věnovat komerčnímu využití s propojením zábavného kontentu, vydělá peníze, a bude tak moci síť využívat i jinak, než jen pro získávání informací pro armádu či vědu.
Počátkem devadesátých let se z NSFNETU stal oficiálně internet. Tou dobou bylo do sítě zapojeno kolem dvaceti sedmi tisíc počítačů.
Od roku 1991 začaly existovat první veřejné www stránky a v roce 1992 byl poprvé internet připojen u nás. Během deseti let si získal neuvěřitelných dvě stě padesát milionů uživatelů a od té doby se pouze rozšiřuje.
Autor: Šárka Cvrkalová