Případ čarodějnic ze Salemu: Kauza, která způsobila 200 obvinění a 20 úmrtí

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Witchcraft at Salem Village
Zdroj: unattributed, Public domain, via Wikimedia Commons

Vše proběhlo v roce 1692 v puritánské osadě Salem, která se nacházela v americkém státě Massachusetts. Na počátku byly dvě dívky, devítiletá Elizabeth Parris a jedenáctiletá Abigail Williams, které trpěly zvláštními záchvaty. Lékař na nich nic somatického neshledal, tak se přiklonil k tomu, že jsou dívky pod čarodějnickou kletbou. Což spustilo lavinu událostí, které nepřestávají fascinovat ani po více jak třech stoletích.

Děvčata označila jako původce kletby dvě ženy. Ty se přiznaly a obvinily další. Podezření se dále šířila, až bylo z čarodějnictví obviněno neuvěřitelných 150 lidí. Většinou se jednalo o ženy ve středním věku, ale výjimkou nebyli ani muži, čtyřletý chlapec a dva psi.

Během procesu docházelo k mnoha zvláštním událostem. Svědci často trpěli hysterickými záchvaty a halucinacemi, což se bralo jako důkaz přítomnosti čarodějnictví. Nakonec bylo porotou odsouzeno a oběšeno 14 žen, 5 mužů a jeden muž byl rozdrcen kameny.

Vzápětí se ale mezi vesničany strhla vlna nevole a někteří začali o regulérnosti procesu pochybovat. To vše vyvrcholilo ještě téhož roku, když se porotci oficiálně přiznali, že popravy lidí byly omyl a že je naváděl ďábel.

Tato neuvěřitelná událost dodnes fascinuje laickou veřejnost i odborníky, kteří přišli s několika teoriemi toho, co se v Salemu tehdy odehrálo.

Posttraumatický stres

V 70. letech 16. století probíhaly v této oblasti indiánské války. Obyvatelé Salemu se obávali nájezdu dalších indiánských kmenů.

Historička Mary Beth Norton ve svých zkoumáních uvedla, že v některých komunitách došlo po střetu s indiány ke snaze přesunout vinu na cosi nadpřirozeného. To znamená, že tamní obyvatelé nechtěli přijmout odpovědnost za své chování během války a místo toho to svedli na ďábla. V uzavřené komunitě pak strach dále narůstal.

Nedostatek podnětů a špatné svědomí

Na počátku čarodějnických procesů byly dvě malé dívky, u kterých rodiče pozorovali zvláštní chování — schovávaly se pod nábytek, křičely bolestí a někdy štěkaly jako psi.

Podle dostupných materiálů byl Salem komunitou s velmi přísným náboženským režimem.

Děti si příliš nehrály a spíše jen studovaly Bibli. Přirozeně dívky začaly vyhledávat něco pro ně alespoň trochu zajímavého. Jeden z otroků jim měl ukázat věštění, které dívky samozřejmě zaujalo.

V takto věřící osadě to však nebylo přípustné. Dívky tak mohly mít špatné svědomí a pocit, že dělají něco zakázaného, až z toho začaly mít psychické i fyzické obtíže.

Patriarchát

Jako v mnoha zemích Evropy i zde se mohlo jednat o jakousi demonstraci patriarchátu. Což dokazovalo, proč se hněv obrátil proti ženám. Především proti těm, které se chovaly na danou dobu nějak neobvykle — byly několikrát vdané, nosily vyzývavé oblečení apod.

Halucinogenní houby

Jedna z nejdivočejších teorií, která ale až překvapivě souhlasí, je otrava halucinogenním námelem. Tedy houbou, která se za určitých podmínek může vyskytovat na žitu a pšenici.

Její účinky jsou křeče a halucinace, někdy se dokonce používá k výrobě LSD. Linnda Caporeal přišla na to, že mnoho uvedených příznaků by tomu odpovídalo. Navíc se ukázalo, že děti jsou na námel citlivější něž dospělí.

Zdroj: allthatsinteresting.com, Wikipedia
Autor: Markéta Krejčí


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články