Prokleté auto Jamese Deana: Zabíjelo i po jeho smrti?

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Dean James
Zdroj: Profimedia

James Dean, zlobivé dítě Hollywoodu a „rebel bez příčiny“. Jeho vzestup mezi herecké hvězdy byl raketový. Stejně rychlý jako jeho start byl bohužel i jeho konec. Dean miloval závodění i rychlá auta, a to se mu stalo osudným. V pouhých čtyřiadvaceti letech se zabil ve svém Porsche 550 Spyder. Ale ani dalším majitelům auto nepřineslo štěstí. Nehod kolem něj bylo nespočet. Bylo opravdu prokleté?

James Dean se narodil 8. února 1931 v Indianě. Matka mu zemřela, když byl ještě malý a jeho otec neměl na jeho výchovu čas, tak skončil na farmě u tety a strýce.

Během dospívání se přestěhoval do Los Angeles, kde studoval práva. Věnoval se ale také sportu, především basketbalu, a divadlu.

Za školy rovnou k nominaci na Oscara

A právě umělecká dráha u něho nakonec zvítězila. Nejprve začínal v reklamách a v komparzu, ale vypracoval se až na Broadway. Dokonce byl přijat do Actors Studio, což je jedna z nejprestižnějších divadelních škol v New Yorku. Odtud už se mu otevřely dveře přímo do Hollywoodu.

V roce 1955 získal první velkou roli ve filmu Na východ od ráje a hned byl nominovaný na Oscara. I jeho následující film měl velký ohlas, a to především mezi mladými lidmi.

Rebel bez příčiny byl považován jako generační zpověď mladých Američanů. Další rok natočil svůj poslední film a opět velmi úspěšný kus — Obr. Za něj byl na Oscara nominován posmrtně.

Smrt v závoďáku

Hned když Deanovi skončily závazky na filmu Obr, rozhodl se odjet na závodní dráhu do Salinas. Zde se měl zúčastnit automobilového rallye se svým Porsche 550 Spyder, kterému říkal „Malý Bastard“. Na místo však nikdy nedojel.

On a jeho spolujezdec Rolf Wütherich se na křižovatce Route 466 srazili s mladíkem ve Fordu Tudor.

profimedia

Zdroj: profimedia

Policie nikoho neoznačila za viníka srážky. Podle ní byl řidič Fordu oslepen zářícím sluncem, a když odbočoval doleva neměl šanci protijedoucí Porsche zahlédnout.

Dean pak podle svědků jel příliš rychle, aby mohl srážce zabránit. Auta se srazila téměř čelně. Fatální zranění měl ale jen mladý herec.

Utrpěl mnohačetná vnitřní zranění a měl zlomený vaz. Podle svědkyně, která se snažila pomoc zraněným, měl Dean ještě při vyprošťování tep. Zemřel po cestě do nemocnice.

Jeho spolujezdec byl katapultován ze sedadla a díky tomu zřejmě přežil. Utrpěl vážné zlomeniny nohy a čelisti. Řidič z protijedoucího vozidla měl jen lehká zranění a odřeniny.

Držitelé součástek měli zvláštní nehody

Zvěsti o prokletí auta se začaly rychle šířit. A jak se ukázalo, sahají dokonce do minulosti tohoto vozu. Herec Alec Guinness uvedl, že týden před nešťastnou událostí seděl s Deanem v restauraci a ten mu pyšně auto ukazoval. Herec na to zareagoval zvláštním způsobem.

„Prosím, nikdy do něj nenastupuj. Nyní je deset hodin, pátek 23. září 1955. Pokud do toho auta nasedneš, budeš nalezen mrtvý. V této době příští týden,“ uvádí ve své monografii.

profimedia

Zdroj: profimedia

To, co z „Malého Bastarda“ zbylo, koupil George Barris a součástky pak rozprodával dál. Motor prodal lékaři Troyi McHenrymu, ten zanedlouho potom zemřel, když narazil do stromu.

Převodovku získal William Eschrid, ten měl záhy vážnou autonehodu, když se s autem převrátil. Také řidič, který koupil pneumatiky vozu, měl nehodu, když mu přímo na voze explodovaly.

Prokleté auto zmizelo

Ale ne všechny nehody souvisely s bouračkami. Dva zloději se velmi vážně zranili, když se pokusili ukrást volant a sedačku. Vrak Porsche měl být předveden na výstavě o silniční bezpečnosti. Garáž, v níž byl uložen, však zachvátil požár.

Paradoxní ale bylo, že ač celý prostor lehl plamenem, autu se nic nestalo. Jeho torzo bylo vystaveno na střední škole jako varování před riskantní jízdou. Uvolnilo se však ze stojanu a zlomilo studentovi kyčel.

Nešťastné nehody ale dál pokračovaly. Poslední obětí byl řidič nákladního vozu, který automobil převážel při cestě po výstavách. Ztratil kontrolu nad kamionem a vypadl z vozu, Porsche se uvolnilo z korby a řidiče zabilo. Auto pak absolvovalo několik výstav po celých Spojených státech, a nakonec bylo posláno vlakem zpět ke svému majiteli.

Když ale vagón dorazil, i přes pečeť, která byla v naprostém pořádku, auto ve vlaku nebylo. Dodnes nikdo neví, co se s autem mohlo stát.

Zdroj: James Dean in Death, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články