První dálkový let balónem v Čechách byl rychlejší než vlak. Předcházelo mu však zklamání a nebezpečný pád

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
let balonem
let balonem

Dnes není výjimkou, že se na obloze objeví horkovzdušný balón plující si nad obzorem. Na druhou stranu to zase není tak častou záležitostí, proto ihned svým dětem ukazujeme, kam se mají dívat. Bývaly ale doby, kdy byl let balónem opravdovou vzácností.

Někteří lidé s ním létají soukromě, jiní nabízejí vyhlídkový let balónem jako zážitek za drahé peníze. Vůbec první lety ve světě jsou podle záznamů datovány už do druhé poloviny 18. století. Jak to ale bylo tehdy v roce 1891, když došlo k prvnímu dálkovému letu balónem na našem území?

Předchůdce Kysibelka nedopadl úplně nejlépe

Všechno to začalo letem balónu s názvem Kysibelka. Ten měl při příležitosti jubilejní výstavy v Praze poprvé proletět hned několika městy. Jenomže k tomu z technických důvodů nikdy nedošlo.

Brzy po startu se totiž vinou vzduchoplavce Maxmiliana Wolffa balón zřítil k zemi. Ztráta tehdy jednoho z nejdražších balónů byla pro mnohé velkým zklamáním. Spousta lidí se tou dobou začala dívat na létání jako nebezpečnou záležitost a aktivita si získala nejednoho odpůrce.

Ani ne měsíc po nehodě byli přesto pozváni do Prahy dva Francouzi Édouard Surcouf a Louis Godard. Ti s sebou přivezli dva balóny – jeden menší s neznámým jménem, druhý s názvem Victor Hugo, který se stal brzy slavným.

Z Prahy do Pardubic dva tisíce metrů nad zemí

Victor Hugo se do vzduchu vznesl 13. srpna 1891 z pražského výstaviště v Holešovicích. Kolem šesté hodiny večer vyrazil z Vysočan a pokračoval dál východním směrem.

Sice nastával večer a vzduchoplavci pomýšleli na návrat, nakonec se ale rozhodli jinak. Balón se přesouval svou plánovanou drahou přes Nehvizdy, Sadskou a Přelouč směrem k Pardubicím.

Národní listy tehdy dokonce rychlost balónu popsali jako nadčasovou, protože se vzduchoplavci v daném úseku přemístili mnohem rychleji, než kdyby jeli například vlakem.

Na zem dosedl balón v Pardubicích, konkrétně v části Pardubičky. Jelikož byl balón pozorován z mnoha míst a informace se k novinářům dostávaly z různých zdrojů a postupně, není úplně přesně jasné, kudy letěl.

Jeho vzduchoplavci jako cizinci také příliš jasně nedokázali popsat, nad kterými městy se vznášeli. Je ale jasné, že začátek prvního dálkového letu byl v Praze a jeho konec v Pardubicích.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články