Jmenovala se Mary Haynie, později ji ale cirkusoví fanoušci poznali pod přezdívkou Mabel Stark. Narodila se jako jedno ze sedmi dětí statkářů v Tennessee. Více toho o jejím dětství není známo.
Když jí bylo sedmnáct, studovala na zdravotní sestru. Brzy ale přišla na to, že to není to, čím by se chtěla živit. Nastoupila na brigádu jako karnevalová tanečnice a přes toto povolání se nakonec dostala až k cirkusu.
Stala se zaměstnankyní Ala Barnese. Ten v té době najal Louise Rotha, slavného krotitele zvířat, který místo násilí používal odměny. Mabel Stark pracovala jako jeho asistentka a po čase se vzali.
Na muže moc štěstí neměla
S Rothem se Mabel později rozvedla. Jeho láska ke zvířatům jí ale ukázala směr, a proto začala v cirkusu pracovat jako krotitelka. Na začátku měla na starosti celkem deset tygrů.
Tou dobou začala psát autobiografii o tom, jak se o zvířata stará, o mláděti tygra, které adoptovala, a o tom, co všechno s nimi provádí. Ve svých představeních jim strkala hlavu do tlamy, vodila je po ringu a nechala se jimi objímat.
Později se Mabel zamilovala do muže pracujícího u stejného cirkusu, ten ale zpronevěřil nějaké peníze společnosti a byl vyhozen. Sice se s ním kvůli tomu rozešla, jenže to nestačilo na prokázání její neviny.
Podle ostatních v cirkusu se na zpronevěře podílela a na čas jí byla zabavena její show s tygry. Začala tedy pracovat jako krotitelka koní, podle svých slov to ale nenáviděla.
Divákům její čísla s tygry chyběla a majitel cirkusu si uvědomil, že postrádá finance, proto jí její pozici vrátil. Mabel začala nanovo ohromovat diváky svými triky se zvířaty, i když mnohdy to bylo dost nebezpečné.
Zvíře za to nemůže
Zranění k tomuto povolání zkrátka patří. Mabel se smrti do očí podívala hned několikrát. Při cvičení zvířat používala bič, kterým ale tygra nikdy neudeřila, jen ho zastrašovala jeho zvuky.
Na obranu v případě nouze měla dřevěnou tyč a zbraň nabitou slepými náboji. Právě tu musela jednou použít, když se situace zvrtla a velké zvíře ji napadlo. Odstrčila ho tyčí a střelila mezi oči, naštěstí se nikomu nic nestalo.
Jindy zase na Mabel zaútočila šelma kvůli vyděšení z náhlé rány, která se ozvala v zákulisí. Tehdy utržila krotitelka tygrů poranění ruky, které si vyžádalo přes sto sedmdesát stehů.
Mabel Stark ale vždy tvrdila, že tygři za nic nemůžou, že vina je zásadně na straně krotitele. A ani když jí zvířata ubližovala, nedala na ně dopustit a milovala je víc než cokoli v životě.
Když bylo Mabel sedmdesát devět let, její cirkus byl prodán novému majiteli. Ten s ní měl neshody, a proto ji vyhodil. Přišla o práci a tím i o všechno, co kdy milovala. Nakonec spáchala sebevraždu.
Zdroj: americacomesalive
Autor: Šárka Cvrkalová