Psal se rok 1961 a USA spolu se Sovětským svazem ještě stále soupeřili o prvenství v oblasti vesmírného výzkumu. Velkou roli v tomto ohledu sehrál šimpanz jménem Ham který byl do kosmu vyslán jen deset týdnů před prvním člověkem – Jurijem Gagarinem.
Jméno Ham lidoop nedostal po šunce, jak by možná mnohé z vás napadlo. Ve skutečnosti šlo o zkratku výzkumného centra Holloman Aerospace Medical Center, laboratoře, která ho na let do vesmíru připravovala.
V Rusku se v tomto ohledu jako první zvíře proslavila fenka Lajka. Jelikož nebylo jasné, zda lidé vůbec budou moci do kosmu někdy letět, Američané nechtěli zůstat pozadu. Proto vznikl projekt, v jehož rámci byl do vesmíru poslán Ham.
Zajali ho v jeho domovině
Ham se nenarodil v zajetí, jako mnoho subjektů, které se pro výzkumy používaly. První roky života prožil v Kamerunu. Odsud ho vědci společně s dalšími pěti primáty odvezli za účelem výzkumů.
Šimpanzi jsou pro výzkumy ideální. Vědci díky tomu, že mají tito lidoopi stejné rozpoložení orgánů jako lidé, mohli snadno určit, jaký vliv bude mít pobyt ve vesmíru na člověka.
Ham se velmi rychle prokázal jako inteligentní tvor, který brzy pochopil, kdy má zatáhnout za kterou páku a jak má jednat v případě nebezpečí. Proto byl pro let do vesmíru vybrán právě on.
Při tréninku byli primáti odměňováni banány v případě, že udělali všechno správně. Pokud udělali chybu, trestali je slabými elektrošoky. Ham to velmi rychle pochopil.
Den před startem bylo jasno. I když měl Ham jednoho konkurenta, nakonec to byl právě on, kdo se stal první americkým opičím astronautem.
Jeho cestu doprovázely problémy
Už před startem se objevil první problém, a to konkrétně s teplotou v Hamově skafandru. Ta se ale postupně stabilizovala a nic nebránilo startu.
Po startu vznikly další problémy. Raketa se vychýlila ze své plánované trajektorie. V celé kabině rakety navíc vznikl příliš vysoký tlak. Vědci byli nuceni jednat.
Kabina s Hamem skončila zpět na zemi ve vlnách oceánu a nalezena byla až 27 minut po pádu. Když byla konečně zachycena, bylo v ní více než 400 litrů vody.
Ham byl ale zachráněn. Technici ho vytáhli už devět minut po pádu pomocí vrtulníku a záchranných lan. Podle mnohých ve výsledku nešlo o úspěch, ale jen havárii se šťastným koncem.
O vyslání dalšího primáta do vesmíru se dlouho spekulovalo, později ale akce ztratila smysl, protože Američany v prvenství vesmírných pokusů překonal Gagarin, který se stal prvním člověkem v kosmu.
Zdroj: Allthatsinteresting.com, wikipedia.com, ceskatelevize.cz
Autor: Šárka Cvrkalová