Robin Williams byl geniální komik. Po celém světě jej milovaly miliony dětí i dospělých. Za svůj život bojoval s mnoha démony, svůj boj bohužel prohrál před sedmi lety, kdy spáchal sebevraždu. Jak ukázala až pitva, jednalo se o velmi nerovný boj, který herec neměl šanci vyhrát.
Robin Williams se narodil 21. července roku 1951. Už odmala byl velmi společenský a jeho smysl pro humor a komediální talent byly vyloženě proslulé.
Komik a držitel Oscara
Po střední škole odešel studovat do New Yorku, zároveň už se začal věnovat stand-up výstupům. Zanedlouho přišla jeho první televizní příležitost, a to v seriálu Mork & Mindy.
Herec byl čtyřikrát nominován na Oscara, z toho jednou sošku skutečně získal, a to za vedlejší roli ve filmu Dobrý Will Hunting. V jeho kariéře se objevují ztřeštěné komedie, filmy pro děti, ale i dramata a ve všech těchto polohách byl Williams vždy skvělý.
Nechyběly drogy a alkohol
Jeho život byl ale značně turbulentní. Jak to tak bývá, ti nejlepší komici trpí ve skutečnosti depresemi. Stejně tak to měl i Williams. Na začátku kariéry řešil tyto své stavy pomocí drog, a stal se dokonce závislým na kokainu.
Po předávkování přítele s drogami přestal, později je ale vyměnil za alkohol. V roce 2000 podstoupil dokonce odvykací kúru.
Osudná sebevražda
Když i toto překonal, přišel další šok. Roku 2010 mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba. Hercovi se to ale nezdálo. Tato nemoc nevysvětlovala další jeho symptomy jako například úzkosti, deprese a paranoiu.
Zkrátka stále cítil, že něco není v pořádku. Rozhodl se tedy, že navštíví neurokognitivní centrum, kde by mu mohli pomoci. K tomu ale už bohužel nikdy nedošlo.
11. srpna 2014 našel známého komika mrtvého jeho komorník. Přivolaná sanitka už jen konstatovala smrt. Herec měl pořezaná zápěstí, ale příčinou smrti bylo udušení. Herec se oběsil pomocí skříně v ložnici.
Strašidelná nemoc
Pitva nakonec ukázala, co nikdo nečekal. Parkinsonova choroba nebyla totiž správná diagnóza. Tou bylo takzvané DLB neboli Demence s Lewyho tělísky.
Jedná se o druhý nejčastější druh neurodegenerativní demence. U lidí postižených touto chorobou dochází ke zhoršení kognitivních funkcí. Objevují se problémy s pozorností, halucinace i paranoidní bludy. Postupem času je postižen i pohyb, chování a spánek.
To jen dokazuje, jak strašně moc frustrovaný a bezmocný se musel geniální komik cítit, když ho jeho tělo zrazovalo a on o tom ani nevěděl.
Williamsově rodině se alespoň částečně ulevilo. Po hercově smrti se totiž vyrojily spekulace, že se zase vrátil k pití, což jeho manželka razantně odmítala. Nyní už si může každý přečíst, jak se Robin Williams těsně před svou smrtí cítil a jaká byla jeho diagnóza.
Zdroj: Allthatsinteresting.com, Psychiatriepropraxi.cz
Autor: Markéta Mladá