Skutečná Mona Lisa: Ukrývá temnou rodinnou historii. Povíme vám, co stojí za jejím smutným úsměvem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Mona Lisa
Zdroj: Leonardo da Vinci, Public domain, via Wikimedia Commons

Monu Lisu, jeden z nejslavnějších portrétů všech dob, snad ani není nutné představovat. Obraz malíře Leonarda da Vinciho z 16. století je vystaven v pařížském Louvru. Mona Lisa, též označovaná jako La Gioconda, vás z plátna sleduje se svým nezaměnitelným tajuplným úsměvem. Postupně vznikla řada teorií o tom, kdo stál da Vincimu modelem.

Ta nejpravděpodobnější je, že se jednalo o dívku jménem Lisa Gherardini. Byla to italská šlechtična, která pocházela ze starobylého, avšak zchudlého rodu z Chianti.

V patnácti letech byla nuceně provdána za florentského obchodníka Francesca del Giocondo. Byl mnohonásobně starší než ona a několikrát ovdovělý.

Zapletena do obchodu s otrokyněmi

Francesco del Giocondo byl zámožný obchodník s hedvábím. Kromě toho však pravidelně obchodoval s africkými otrokyněmi.

Mnohé z nich zaměstnával jako služky ve své florentské domácnosti a nepřestal ani poté, co si v roce 1495 vzal Lisu. Ta byla nucena se na manželových obchodech podílet.

Lisa brzy po svatbě otěhotněla a postupně porodila celkem šest dětí. Dvě z nich však v nízkém věku zemřely.

Díky manželovi žila v bohatství, ale nevyhla se skandálům

Snažili se ji svést dva muži z mocné italské rodiny, Lisa je však odmítla. Její manžel, který se bál o své podnikání, byl znepokojen tím, co by její odmítnutí mohlo znamenat, a mužům se ještě omlouval. Ti se mu samozřejmě za zády smáli pro jeho slabost.

Lisiny dvě dcery byly poslány do kláštera, aby zde žily jako jeptišky. Jedna z nich zde spolu s dalšími jeptiškami čelila obvinění, že se zde stýkaly s muži. Nakonec byli shledáni vinnými muži a jeptišky byly zproštěny obvinění.

Portrét Mony Lisy na objednávku

Francesco del Giocondo se znal s rodinou da Vinci a předpokládá se proto, že si portrét své ženy u Leonarda objednal. Malíř začal Lisu malovat v roce 1503 a zdokonalováním portrétu strávil více než desetiletí.

V roce 1519 však da Vinci zemřel a obraz zůstal nedokončený. Během jeho života nebyl nikdy vystaven.

Lisa del Giocondo přišla o manžela při morové epidemii. Poté se uchýlila do kláštera ve Florencii, do stejného kláštera jako její dcery.

Zde 25. července 1542 v třiašedesáti letech zemřela. Mistrovské dílo Mona Lisa z ní udělalo ikonu až několik staletí poté, co zemřela.

Její slavný portrét je nejcennějším obrazem na světě. Předpokládá se, že obraz má hodnotu až 800 milionů dolarů.

V pařížském muzeu Louvre visí za neprůstřelným sklem a láká miliony návštěvníků z celého světa. Řada z nich sem míří pouze za tímto obrazem ženy s tajemným a trochu smutným úsměvem.

Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články