Když mu byly čtyři roky, rodiče se o něho odmítli starat a prodali ho do cirkusu. Pravděpodobně kvůli svému vzhledu se rychle ujal na představeních. Malý muž, vždy s úsměvem na rtech, s copem a v dlouhých šatech býval často dokonce mylně považován za ženu.
Jeho skutečné předpokládané jméno bylo Simon Metz. Proslavil se ale jako Schlitzie Surtees. Nikdo neví, kdy a kde přesně se narodil. Pravděpodobné je, že na svět přišel 10. září roku 1901, ale s jistotou to říci nelze.
Stal se slavný díky neurologické poruše
Schlitzie se narodil neurologickou poruchou mikrocefalie. Ta způsobovala jeho odlišný vzhled i chování. Při takové vývojové poruše se mozek zkrátka zasekne, v případě tohoto muže se zasekl ve čtyřech letech.
Kromě zakrnění růstu a deformace hlavy tak došlo u muže k tomu, že byl intelektuálně zaostalý. Ačkoli stárl, na jeho těle to znát nebylo a na svět se pořád díval očima čtyřletého dítěte.
Představoval bytost z jiné dimenze
V cirkusu měl Schlitzie úspěch. Vystupoval totiž jako bytost, která údajně neměla pocházet z naší planety.
Jelikož měl problém s únikem moči, musel nosit plenky, které zakrývaly dlouhé šaty. Právě proto si ho lidé také často pletli se ženou.
Schlitzie bavil publikum tím, že vyslovoval jednoslabičná slova, počítal do deseti a dělal jednoduché úkony, které mu principál přikázal. U všeho se na svět usmíval, a i když jeho vzhled diváky děsil, nakonec vždy všem vykouzlil úsměv na rtech.
Byl obsazován i ve filmech
Postupem času se tento cirkusový zázrak proslavil a dostal se i do herecké branže. Zahrál si ve filmu Freaks z roku 1932 nebo ve snímku Island of Lost Souls.
Ačkoli vystavování tělesně i psychicky postižených by dnes bylo bráno jako nemorální, Schlitzie bez cirkusu trpěl. Toho využívali principálové cirkusů celý jeho život.
I když byl slavný, nikdy nerozuměl tomu, co se kolem něho děje a všichni na něm pouze vydělávali. Když ale zemřel jeho cirkusový osvojitel, Schlitzie se zhroutil a skončil na tři roky v nemocnici.
Později ho objevil polykač mečů, který si všiml toho, že bez pozornosti publika Schlitzie chřadne. Díky tomuto muži se nakonec dostal opět do cirkusu, kde se jeho veselost opět zjevila.
24. září 1971 Schlitzie Surtees zemřel přirozenou smrtí. Do posledního dne vystupoval v cirkuse tak, jak to měl rád. Odešel z tohoto světa jako šťastný muž s úsměvem na rtech.
Podle lékařů dnešní doby je výjimečným případem, protože se dožil sedmdesáti let. Jinak totiž lidé s jeho postižením umírají daleko dříve.
Autor: Šárka Cvrkalová