Že je naše planeta – a to díky nám samotným – zanesena plastem, to se všeobecně ví už dávno. Například televizní pořady o zamoření oceánu i jeho fauny plastovým odpadem obletěly celý svět. Co všechno se proti tomu dá dělat?
Třídit odpad nestačí a drobné plastové nádobí (kelímky, tácky, apod.) vidíme na trhu stále, přestože v Evropě byla jejich výroba zakázána. Účinná likvidace plastů (hovoříme teď především o plastových lahvích) spočívá v recyklaci. Ale jak obyvatelstvo přimět k takovému kroku?
Lahve se zálohují
V Německu se plastové lahve už léta zálohují, a proto se jich až 90 % zpětným odběrem k recyklaci dostane. Podobně to funguje třeba v Norsku, Švédsku a v dalších asi tak třiceti zemích. Ale to zdaleka nestačí. Dle informací z The Guardian končí ve Spojeném království v odpadkových koších kolem 750 tisíc lahví denně.
Nejvíce se proti plastům snaží bojovat přímořské země, neboť během sezony jsou pláže i moře PET lahvemi takřka zavaleny.
Za lahve si koupíte jízdenku na MHD
V Římě si lze za PET lahve koupit jízdenku na MHD. Na třech stanicích metra (Cipro – trasa A, Piramide – trasa B, San Giovanni – trasa C) byly umístěny speciální automaty a do nich se nepoškozené a zavíčkované lahve vhazují.
Díky mobilním aplikacím mají obyvatelé přehled, kolik lahví do automatů odevzdali, a podle toho získávají patřičný počet jízdenek. Nárok na jednu volnou jízdenku pro všechny dopravní prostředky ve městě mají občané po odevzdání 30 ks lahví (1 lahev vyjde cca na 1,30 Kč, peníze může automat vydat rovnou). Pokud se systém osvědčí, automaty se rozšíří po celém městě.
Chemická recyklace
Sofistikovaný přístup mají v Polsku. Tam funguje tzv. chemická recyklace PET lahví – láhev je při procesu rozložena na původní suroviny a z nich se následně vyrobí nová. Zajímavé je na tom to, že se jedná o patent české Akademie věd.
Z PET lahví se budují vesnice
Kanadský – ekologicky smýšlející – podnikatel Robert Bezeau se přestěhoval do Panamy a tam začal budovat vesnici z domů, postavených z PET lahví. A nejen to – lahve se dají používat jako vynikající izolační materiál do různých budov, jak obytných, tak třeba technických či zemědělských.
Úplný zákaz
V Novém Jižním Walesu, v městečku Bundanoon, si obyvatelé odhlasovali zákaz PET lahví – jejich prodej i odhazování jsou trestné.
Autor: Jaroslava Linková