Tajemství hudby: Jak nás ovlivňuje faktor, se kterým přicházíme do styku téměř denně?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muzposlouchahudbu
Zdroj: 123RF.COM

I když třeba nejste nadšencem hudby a neposloucháte ji 24 hodin denně, setkáte se s ní v práci, na pozadí v televizi, kdykoli zapnete radio. Je nemožné se jí vyhnout a téměř denně na nějaké tóny narazíme. Výzkumů na toto téma proběhlo stovky a některá fakta jsou více než zajímavá.

Možná vás zaskočí, jak moc může náš mozek ovlivnit nějaká písnička či obyčejný tón. Jak moc by byl náš život jiný, kdyby neexistovala hudba? Přinášíme nejzajímavější fakta vyplývající z nejednoho výzkumu.

Při poslechu hudby využíváme CELÝ mozek

Neexistuje příliš mnoho aktivit, během kterých zapojíme celý náš mozek. Během poslechu hudby však dochází k jeho využití do posledního kousíčku. Hudba dokáže aktivovat současně kreativní, motorické i emocionální části našeho já, a aniž si to tak uvědomíme, stačí nám vnímat vzdálené tóny a celý náš mozek je v provozu.

Mozek vnímá hudbu jako jídlo

Zdroj: 123RF.COM

Reakce mozku na hudbu je na 99,9 % stejná, jako jeho reakce na proces kdy přijímáme potravu. Je to především díky chemické látce dopamin, která je v mozku obsažena a je spojena s užíváním si a euforií. I když třeba hudbu nemáte rádi, váš mozek si ji díky dopaminu užívá, ať chcete, či ne.

Písničky změní váš tep, dech i rychlost proudění krve

Hudba reguluje všechny tyto zdravotní vlastnosti vašeho těla. Právě to je důsledkem toho, že se například při cvičení cítíme lépe za poslechu hudby. Samozřejmě tento fakt je způsoben i naším psychickým stavem, je však dokázáno, že tóny písniček mohou snížit naše fyzické napětí a zlepšit výdrž.

Hudbu vám může oficiálně předepsat doktor

Zdroj: 123RF.COM

A to hned v několika Amerických státech, kde se muzika používá jako léčba po mrtvici nebo při Parkinsonově chorobě. V takových případech má pacient často i nařízeno poslouchat denně několik hodin písničky a má o tomto typu léčby záznam i v papírové podobě.

Vnímají ji i nenarozené děti

A je to logické. Protože hlas maminky a tatínka také slyší a doporučuje se na bříško mluvit, aby si miminko na své rodiče zvyklo ještě dřív, než přijde na svět. Pokud mu budete pouštět uklidňující hudbu, je dokonce větší pravděpodobnost bezproblémového porodu.

Je téměř nemožné slyšet muziku ve snech

Studie dokazují, že pouze 18 % lidí, kteří se věnují hudbě, hrají na nějaký nástroj či skládají, slyší některé melodie ve svých snech. U ostatních lidí nedosahuje počet ani jednoho procenta.

Ať už je tedy hudba váš život, nebo vám slouží pouze jako pozadí při některé jiné aktivitě, ovlivňuje nás téměř vždy a ve všem. Dobrá zpráva však je, že její následky jsou z velké většiny pozitivní.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články