Tami Ashcraft bojovala o holý život uprostřed Tichého oceánu. Popisuje, jak protrpěla 41 dní

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Tami Ashcraft
Zdroj: Profimedia

Tami Ashcraft a její snoubenec Richard Sharp byli požádáni, aby převezli jachtu přes Tichý oceán. Oba byli zkušení námořníci, takže to neměl být problém. To však ještě netušili, že jeden z nich plavbu nepřežije….

Britský námořník Richard Sharp, kterému bylo 34 let, byl najat, aby převezl 13metrovou jachtu Hazaña. Mělo se jednat o cestu z Tahiti do San Diega v Kalifornii.

Pár zkušených námořníků

Na cestě ho doprovázela jeho snoubenka, také zkušená námořnice, Tami Ashcraft. Cesta měla trvat mnohem déle, než kdy předtím pár plul. Vypluli z přístavu Papeete 22. září 1983.

Byli na moři necelý měsíc, když bylo plavidlo zachyceno v cestě hurikánu Raymond, který se v té době hnal napříč Tichým oceánem. Bylo 12. října, když plavidlo hurikán zasáhl. Později se zapsal do historie jako nejsilnější zaznamenaný hurikán.

Ashcraft v bezvědomí ztratila svého snoubence

Dvanáctimetrové vlny a vítr o rychlosti 72 m/s způsobily, že Sharp poslal svou přítelkyni do podpalubí. O chvíli později ho slyšela křičet. Jachta se převrátila a Tami byla vržena na stěnu kajuty. Než mu mohla pomoci, upadla do bezvědomí.

Vědomí nabyla o 27 hodin později a její snoubenec byl pryč. Našla pouze Sharpův bezpečnostní postroj visící přes konec člunu. Nejspíš spadl přes palubu. Loď byla navíc silně poškozena. Kabina byla napůl zatopená a stěžně se odlomily z jachty. Navigační systém a rádio byly nefunkční.

Snaha o záchranu

Ashcraft vyrobila provizorní plachtu ze zlomené spinakrové tyče a trojúhelníkové plachty. Také se jí podařilo sestavit čerpadlo k odvodnění kabiny.

Kvůli značnému poškození lodi a místním povětrnostním podmínkám usoudila, že její původní trasa do San Diega již není možná. Rozhodla se tedy místo toho podniknout cestu na Havaj, která byla dlouhá 2400 kilometrů.

Tami byla na pokraji duševního i fyzického přežití, navíc ztratila spoustu krve. Trpěla dva dny katatonií. Byla ztuhlá, nemohla se hýbat, mluvit ani jíst. Pak se jí v hlavě ozval vnitřní hlas a dala se do práce.

Využití svých zkušeností

Bez radionavigačního systému byla Tami nucena navigovat jachtu ručně, a to za pomoci sextantu a hodinek, které jediné v lodi našla a nebyly poškozeny. Snažila se také využít mořské proudy. Během této cesty přežívala hlavně z konzerv s ovocným salátem a sardinkami.

Sama na moři musela přežívat dlouhých 41 dní po ztroskotání. Dne 22. listopadu její utrpení skončilo. Dle allthatsinteresting.com ji nakonec zachránila japonská výzkumná loď, která si všimla unášené jachty poblíž pobřeží ostrova.

Dle jejích slov bylo nejtěžší vypořádat se s Richardovým odchodem. Byly doby, kdy nevěděla, jak dál, a nechtěla žít. Už nikdy se nechtěla znovu zamilovat. Ve skutečnosti však byla v režimu přežití, takže zármutek ze ztráty snoubence nebyl tak intenzivní. Vše na ni dolehlo až po její záchraně.

Zranění hlavy zabránilo Tami šest let po nehodě číst. Ale nakonec byla schopna o svém utrpení napsat knihu. Její příběh se dočkal také celovečerního filmového zpracování.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com, dotyk.cz, zeny.iprima.cz
Autor: Silvie Grulichová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články