Někteří ho milují, jiní mají stále za to, že si tím trvale ničíme své tělo. Přesto má tetování poslední dobou stále více a více příznivců. Na ulici už se nepozastavujeme nad tím, když má někdo potetovanou celou ruku, krk, nebo dokonce obličej. Kérky se staly součástí našeho životního stylu.
Věda jde ale stále kupředu. Lidem už nestačí pouze černě vytetovaná jména a data. Necháváme si svá těla zdobit nejrůznějšími obrazci, zvířaty či ornamenty, barevné tetování je dnes téměř oblíbenější než obyčejné jednobarevné. Co kdybychom měli možnost nechat se potetovat barvou, která ve tmě svítí? Díky vědě to již brzy bude možné!
Myšlenka 21. století
Jako první přišel s nápadem osvětlených tetování John A. Rogers. V roce 2000 představil myšlenku malých elektronických čipů, které by si člověk pomocí jehel nechat vpravit pod kůži podobně jako tetování. Nejde však o žádný inkoust, nýbrž o drobné součástky, které vytvoří určitý tvar a budou schopny po určité době na slunci později v noci svítit.
Tato myšlenka byla později zavržena, protože se solární nabití ukázalo jako téměř nemožné. Stále ale existuje možnost tetování, které po připojení malých drátků bude na určitou dobu svítit.
Věda se snaží s myšlenkou pracovat
Ačkoli je to již devatenáct let od původního návrhu, věda se stále zdokonaluje a je téměř jisté, že v budoucnu budeme moct svítící tetování nějakým způsobem mít. Zda bude svítit pouze po připojení na přístroje, nebo se do té doby dozvíme o fosforeskujícím inkoustu, který by celý proces udělal ještě zajímavějším, to je nyní ve hvězdách. Jisté ale je, že je pouze otázkou několika let, než se tento trend stane celosvětově známým.
Samozřejmě je třeba předpokládat, že se bude jednat o velmi finančně náročný úkon, který budou provádět pouze některé tetovací salony. My v Česku si tak budeme muset počkat o pár let déle, nebo vyrazit na výlet například do Panamy, kde se nachází jedno z největších a také nejdražších tetovacích studií světa.
Autor: Šárka Cvrkalová