Únos miliardářova vnuka: Lakomého dědečka obměkčilo až uříznuté ucho

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
John Paul Getty III
Zdroj: Umberto Pizzi, Public domain, via Wikimedia Commons

Jako vnuk jednoho z nejbohatších mužů světa, amerického ropného magnáta J. P. Gettyho, strávil unesený John Paul Getty III. několik měsíců mučením a bitím. Než se jeho dědeček uvolil zaplatit výkupné. Větší část si lakomý děda odečetl z daní, zbytek si nechal splácet od svého syna i s úrokem. Traumatický zážitek nakonec vedl k závislosti, která Gettymu III. prakticky zničila zbytek života.

10. července 1973 ve 3 hodiny ráno byl šestnáctiletý John Paul Getty III. unesen členy italské zločinecké organizace ‚Ndrangheta. Kalábrijští mafiáni si mysleli, že trefili jackpot. John Paul Getty III. nebyl totiž jen obyčejný teenager. Patřil k jedné z nejbohatších rodin na světě a byl jedním z budoucích dědiců.

Ukázkový lakomec

Jeho dědeček Jean Paul Getty založil v 50. letech minulého století ropnou společnost Getty Oil Company, v té době jednu z největších společností ve Spojených státech. Stal se tak nejbohatším mužem své éry.

Navzdory nesmírnému jmění se o něm vědělo, že je dokonalý lakomec. Přestože se narodil v USA, jako nadšený anglofil se koncem 50. let přestěhoval do Spojeného království.

Jeho syn J. P. Getty Jr. po svém otci zdědil lásku k Britským ostrovům, sklony k lakomství však nikoli. Byl velký filantrop a také pracoval pro společnost svého otce jako ředitel italské pobočky rodinného podniku.

Nejstaršího syna Johna Paula Gettyho III. měl se svou první manželkou, mistryní ve vodním pólu Gail Harrisovou. Rozvedli se, když bylo synovi osm let. Getty Jr. se znovu oženil s herečkou a modelkou a většinu času pak trávil v Maroku a Anglii.

Byl ostudou rodiny

J. P. Getty III. zůstal se svojí matkou v Římě. Již od mládí byl „černou ovcí“ rodiny. Vyhodili ho z několika internátních škol, vedl bohémský život a účastnil se mnoha levicových demonstrací.

J Paul Getty

Zdroj: Publication:Los Angeles Daily News, Public domain, via Wikimedia Commons

Bydlel ve squatu, navštěvoval noční kluby, pil a kouřil. Dokonce byl i zatčen kvůli tomu, že během jedné z demonstrací mrštil Molotovův koktejl a rozbil několik vozidel.

Byl ale i dobrý malíř a kreslíř, živil se prodejem svých karikatur, vlastnoručně vyráběných šperků a kreseb. Také pracoval jako příležitostný komparzista a model.

A právě v tomto divokém období, v necelých sedmnácti letech, byl unesen ‚Ndranghetou z náměstí Piazza Farnese v Římě. Dva dny po jeho zmizení požadoval anonymní volající po jeho matce 17 milionů dolarů (nyní hodnota přibližně 99 milionů dolarů) výměnou za synův bezpečný návrat.

Několikrát plánoval svůj únos

Když jeho matka protestovala, že na tak horentní výkupné opravdu nemá, únosci jí řekli, ať peníze dostane z bývalého manžela a tchána. O pravdivosti únosu však mnoho členů rodiny pochybovalo, i policie byla na vážkách. J. P. Getty III. totiž často vtipkoval, že by mohl předstírat svůj vlastní únos, aby z lakomého dědečka vytáhl nějaké peníze.

Dědeček odmítl za vnuka zaplatit

S postupujícím časem však přicházely další požadavky a chlapcův otec začal brát situaci vážně. Jelikož sám neměl takové prostředky, kontaktoval svého otce a požádal ho o peníze.

Tehdy osmdesátiletý J. P. Getty však jeho prosbu odmítl. Zdůvodnil to tím, že má ještě třináct dalších vnoučat (byl celkem pětkrát ženatý), a kdyby teď zaplatil jen jediný cent, unesou mu všechna vnoučata s vidinou dalších peněz.

Ruská ruleta a uříznuté ucho

Mezitím únosci J. P. Gettyho III. drželi v jeskyni v kalábrijských horách připoutaného ke kůlu. Postupem času se k němu chovali stále hůř, pravidelně ho bili, mučili a hráli s ním ruskou ruletu.

Když od únosu uběhly již čtyři dlouhé měsíce a rodina se neměla k zaplacení výkupného, únosci Gettymu III. uřízli ucho jako další výstrahu. Poslali ho místním novinám spolu s chomáčem vlasů a výhružkou. Pokud do deseti dnů nedostanou nějaké peníze, dorazí i druhé ucho. A postupně po malých kouscích celý Getty III.

Výkupné mu musel syn splácet

Teprve v tomto okamžiku neoblomný dědeček ustoupil a rozhodl se únoscům zaplatit za návrat svého vnuka. Výkupné s nimi usmlouval na necelé 3 miliony dolarů.

2,2 miliony dolarů zaplatit takzvaně ze svého – byla to maximální částka, kterou si mohl odečíst z daní. Zbytek nechal zaplatit svého syna s tím, že mu peníze půjčil, ale s čtyřprocentním úrokem.

Po zaplacení výkupného byl Getty III. objeven na zasněžené dálnici mezi Římem a Neapolí. Uříznuté ucho mu později spravili během řady plastických operací. Nakonec bylo zatčeno devět únosců, odsouzeni však byli pouze dva mafiáni. Většina peněz z výkupného se již nenašla.

Getty III. chtěl svému dědečkovi poděkovat, ten však prý odmítl přijít k telefonu. Únos měl na mladého Gettyho traumatizující účinek a pravděpodobně přispěl k následnému alkoholismu a drogové závislosti, které mu zničily život.

Zůstal na vozíku

Když mu bylo pětadvacet let, utrpěl rozsáhlou mozkovou mrtvici a selhání jater poté, co si vzal alkoholový koktejl spolu s Valiem a metadonem. Následkem toho částečně oslepl a stal se kvadruplegikem.

Po zbytek života byl John Paul Getty III. těžce postižen a většinu dní strávil ve svém domě v Beverly Hills, který s pomocí dědečkova jmění přeměnil na špičkovou soukromou nemocnici. Zemřel v roce 2011 ve věku 54 let. Navzdory zděděným penězům byl navždycky poznamenán trýznivou zkušeností s únosem a lhostejností své rodiny.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články