V Irsku mají údajně kámen, který vás udělá skvělým řečníkem

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Blarney Stone
Zdroj: Profimedia

Přáli jste si vždycky být výmluvní a hýřit důvtipem? Můžete zkusit zajet do Skotska na hrad Blarney. Uvnitř jeho hradeb je zabudován vápencový kvádr, který se nazývá Blarneyský kámen. Podle místních pověstí stačí jen kámen políbit a dar výřečnosti je váš. Není to ale jen tak.

Blarneyský hrad se nachází v hrabství Cork v Irsku. Na jeho místě stálo dříve opevnění, které se v roce 1446 přeměnilo na hrad. Jeho dnešní podobu mu vtiskl požár, ke kterému došlo v roce 1874. Tehdy vlastnil hrad místní guvernér James St. John Jefferyes.

V současné době se o hrad starají dva rody, Jefferyesů a Colthurstů. Ty se snaží ještě podpořit turistický ruch, který na hradě díky zvláštnímu kameni je.

Polibek? Hlavou dolů a vleže

Tisíce turistů přijdou každoročně na hrad, vylezou až na cimbuří a snaží se vápencový kvádr políbit. To ovšem není tak jednoduché. Kámen je totiž umístěn ve výklenku a před ním je díra. Aby se ho tedy člověk mohl dotknout ústy, musí si lehnout na záda a zakloněnou hlavou kámen políbit.

Vzhledem k tomu, že je manévr velmi nebezpečný, byly nakonec k výklenku nainstalovány bezpečnostní mříže, které turistům v jejich činnosti pomáhají.

Má magickou moc díky bohyni?

Kde se ale vzaly pověry, které Blarneyskému kameni zařídily takovou slávu? Existuje hned několik teorií, které se tajemnou moc zděného artefaktu snaží vysvětlit.

První pověst se datuje k úplnému počátku hradu. Jeho stavitel Cormac Laidir MacCarthy měl před sebou důležitý soudní spor a obával se, že prohraje a přijde o dost peněz. Rozhodl se tedy požádat irskou bohyni Clíodhnu o pomoc.

Ta mu poradila, aby políbil první kámen, který po cestě uvidí, což mu dodá moc velké výřečnosti. Údajně se tak opravdu stalo a majitel pak nechal zasadit kámen do svého hradu.

Pozdrav z Izraele nebo ze Skotska

Další legenda jde ještě dále a tvrdí, že se jedná o kámen z knihy Genesis, na který si Jákob zapsal svůj sen a který posvětil Bůh. Kámen měl pak Jeremiáš převézt do Irska.

V irském folklóru se objevují informace, že se jedná o část kamene, který je součástí Stonehenge. Nebo že se jedná o korunovační kámen skotských králů.

Vědci mají jasno

Vědci byli přirozeně zvídaví a v 18. století část kamene odebraly. Neměli však potřebné technologie, které by mohly o kameni přinést více informací. Ty přišly až v 21. století.

V roce 2014 kámen zkoumali vědci z univerzity z Glasgow. Jak se ukázalo, kámen je složen z vápence a lastur. Oba tyto materiály jsou typické pro Irsko. Teorie o původu kamene z Izraele, Skotska či Stonehenge tak jednoznačně nepřichází v úvahu.

Zdroj: Allthatsinteresting.com, history.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články