V polském lese rostou pokroucené stromy. Podivný tvar jejich kmenů je předmětem spekulací

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
crooked forest
Zdroj: Profimedia

Říká se mu křivý nebo také zahnutý les. Už po několik desítek let se vědci snaží přijít na to, proč stromy v daném místě rostou pokroucené, kromě několika teorií však nemají zatím žádné objasnění. Místo je i proto stále velkou turistickou atrakcí.

Borovic, které jsou u země zakřivené o 90 stupňů, roste v lese podle webu Science Alert okolo čtyř set. Některé jsou zahnuté méně, jiné více. Les se nachází u města Gryfino v Západním Pomořansku. V jedné části se stromy kroutí, o pár desítek metrů dál už ale rostou opět přirozeně.

Stromy byly vysázeny zhruba někdy ve 30. letech minulého století. Později se staly se pro vědce skutečnou záhadou. Dlouhé roky si totiž nikdo nedovedl vysvětlit, čím by mohl být podivný tvar kmenů způsoben.

Několik teorií

Podle serveru Washington Post si vědci nejprve pohrávali s myšlenkou, že za celou věc může nějakým způsobem gravitace, konkrétně kolísající gravitace, která, jak odborníci dokázali, v místě působí. Část lidí dodnes věří, že jde o jeden z důvodů.

Mnoho vědců ale tvrdilo, že gravitační síla může táhnout věci pouze k zemi, nikoli však do stran. Tuto teorii tedy z odborného hlediska většina profesionálů brzy zavrhla.

Další teorie hovořila o sněhu, který se během jednoho období měl v lese vyskytovat. Ten svou tíhou údajně mohl kmeny zohýbat. Jenomže proč se mezi nimi tedy nachází i několik těch, které ohnuté nejsou?

Nejspíš za to mohli sami lesníci

Jedno z vysvětlení, které zní jako nejvíce pravděpodobné, ale není ke zklamání mnohých až tak opředeno záhadami, je to, že stromy po vysázení ohýbali sami lesníci. Ti mohli z neznámého důvodu stromům pomoci růst do podivných tvarů.

Otázky v tomto případě existují pouze dvě: proč by to někdo dělal a jak byly určeny stromy, které ohnuté budou, a které naopak zůstanou rovné? Odpovědi na to nejspíš zůstanou už navždy nezodpovězené.

Řada odborníků se přesto s tímto vysvětlením nesmířila a i nadále je les předmětem velkých spekulací. Záhadu se pokoušejí objasnit vědci z celého světa a ti, kteří souhlasí s teorií o úmyslném zahnutí stromů, dále pátrají po důkazech, které by o projektu jakkoli hovořily.

Zdroj: Washington Post, Times of India, Science Alert

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články