V zimě se často lidem stává, že se cítí unavení, i přes den bojují se sníženou produktivitou a často také špatně spí. Mnoho z nás to dává za vinu počasí a tomu, že se brzy stmívá a pozdě rozednívá. To samozřejmě vliv má, napadlo vás ale někdy, že vaše nálada a produktivita je ovlivněna i tím, jak moc doma topíte?
Pokud člověk přijde z mrazivého počasí domů, samozřejmě je příjemné, když ho ve dveřích udeří do obličeje teplo. Domácnost by měla být v zimě vytopená ale především správným způsobem. V každé místnosti je ideální teplota trochu jiná, píše NHS Wales.
V pracovně 22, v koupelně až 24
Teplota v domácnosti podle studie z roku 2019 skutečně velmi významně ovlivňuje naše zdraví, pohodu i výkonnost. Je proto důležité správně zvolit, kolik stupňů budeme mít v jednotlivých místnostech.
Nejvíce času trávíme přes den pravděpodobně v obývacím pokoji či pracovně. Zde bychom se měli cítit komfortně a může tu být i tepleji, tedy až 22 °C. Vyšší teplota se nedoporučuje, může způsobovat ospalost, úmavu a nižší výkonnost například při práci, varuje Cleveland Clinic.
Koupelnu je vhodné vytápět až na 24 °C. Vyšší teplota je důležitá kvůli převlékání a hygieně, aby nedocházelo k prochladnutí. Naopak na toaletě stačí asi 20 °C, není až tak důležité tu topit, stále by ale neměla být místnost příliš chladná.
V ložnici volte teplotu nižší
Mnoho lidí v zimě topí i v ložnicích. Je sice pravda, že se lépe usíná, když je v místnosti krásné teplo, ze zdravotního hlediska je ale ideální teplota pro spánek asi 16 °C, uvádí Sleep Foundation. Pokud se zakryjete dekou, zima vám v noci rozhodně nebude.
Příliš vysoké teploty totiž způsobují únavu a ospalost, ale také se nám tím pádem bude ráno daleko hůř vstávat a budeme se cítit více unavení. Navíc vysoké teploty vedou k bolestem hlavy a vysušují sliznice, což zvyšuje riziko respiračních onemocnění.
Nezapomínejte, že pro optimální teplotu v mínostech je i v zimě důležité pravidelně větrat, dodržovat přiměřenou vlhkost vzduchu, která je asi mezi 40 – 60 %, ale také postupně snižovat teplotu před spaním.
Pokud se i přes optimální teplotu cítíme unavení, může to souviset i s nedostatkem denního světla v zimním období. V takovém případě pomůže pravidelný pohyb venku za denního světla a případné použití zvlhčovače vzduchu v domácnosti.
Zdroj: NIH, Green Match, NHS Wales, Cleveland Clinic, Sleep Foundation
Autor: Šárka Cvrkalová