Vědci objevili kostru pradávného hada. Z jeho rozměrů nebudete spát

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Titanoboa
Zdroj: Shutterstock

Ofidiofobie je abnormální strach z hadů a jedná se o jednu z nejčastějších zoofobií. Ti největší žijící hadi, konkrétně rodu anakonda, mají průměrně kolem 7 metrů a váží od 30 do 70 kilogramů. To už vzbudí určitý respekt. Nyní si ale představte, že podle vědců existoval na zemi had, který vážil více jak tunu.

Roku 2009 přišli severoameričtí vědci se zajímavým objevem. Nalezli zkameněliny obratlů plaza, které měly takovou velikost, jakou nikdy nikdo neviděl. Obratle anakondy vypadaly vedle nově nalezených pozůstatků jako malá krabička zápalek.

Vědcům pomohl počítač

Odborníci pojmenovali vyhynulého tvora titanoboa cerrejonensis. Jeho pozůstatky byly nalezeny v Kolumbii, na místě obrovského povrchového dolu.

Podle proporční stavby obratlů dokázal vedoucí výzkumu Jason Head odhalit, že dávný plaz byl s největší pravděpodobností příbuzný dnešních hroznýšů. Na základě této informace dokázal i spočítat, jak mohl být vyhynulý had s největší pravděpodobností velký.

A to za pomoci speciálního počítačového algoritmu, který dokázal obratle správně seřadit a dát je od sebe stejně daleko, jako tomu bývá právě u hroznýšů.

Tunový kolos s délkou 13 metrů

Výpočet pak ukázal až neuvěřitelné výsledky. Podle nich měl titanoboa třináct metrů na délku. Jak se postupně ukázalo, v nalezišti byly kosterní pozůstatky celkem osmi jedinců tohoto druhu a jejich délka byla zhruba stejná. To znamená, že se nejednalo o žádný extrém, ale o běžnou délku tohoto gigantického plaza.

Na pomyslné špici žebříčku největších hadů v historii tak vystřídal egyptského gigantophise, jehož délka se odhaduje na necelých 11 metrů.

Ještě více šokující než délka hada je jeho váha. Vědci opět použili matematické srovnání, tentokrát s anakondou. To největší jedinci tohoto druhu mohou vážit až 200 kilogramů, ale jedná se spíše o rarity. Pokud by titanoboa měl podobnou tělesnou stavbu jako anakonda, vážil by něco kokem 1,3 tuny.

Jídlo? Stačí krokodýl

Tyto dva plazy spojuje i oblíbené místo k životu. Libují si totiž v prostředí řek tropických deštných pralesů, kde mají také dostatek potravy.

Největší nalezený plaz se nejspíše živil krokodýly, rybami i želvami. Ale nebyl to příliš náročný strávník. Odhaduje se, že jeden krokodýl mu vydržel klidně i na rok.

Nabízí se otázka, jak to měli tito velcí plazi s dinosaury. Dokázali se jim ubránit? Odpověď zní: Nijak. Když se po Zemi plazil titanoboa, dinosauři už byli velmi dlouho vyhynulí. Bylo to totiž před 50 až 60 miliony let.

Zdroj: Nationalgeographic.com, Zoommagazin.iprima.cz
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články