I když se většina z nás snaží žít podle pravidel daných společností, stále je mnoho lidí, kteří se rozhodnou zvolit jednodušší cestu. Na úvod jsme zvolili slavnou vlakovou loupež, i když nebyla tak velká, jako ty ostatní. Přesto o ní bylo nespočet krát informováno, zasloužila si i filmové zpracování a stále mnoho lidí fascinuje.
Velká vlaková loupež (1963)
Jedna z nejznámějších loupeží 20. století, jejíž účastníci se stali mezinárodně hledanými zločinci, přesně tak lze ve zkratce popsat velkou vlakovou loupež z roku 1963. Gang čítající 15 lidí, odcizil 120 pytlů plných peněz, bez použití střelné zbraně.
Poštovní vlak Royal Mail vyjel 7. srpna 1963 ve směru Glasgow-Londýn. Pomocí manipulace se semaforem byl vlak zastaven na opuštěném místě, strojvůdce omráčen, personál vlaku zadržen a vagon s penězi odpojen. Pachatelé, které vedl Bruce Reynolds, Ronnie Biggs a Charlie Wilson měli rukavice i masky, svůj lup i sebe ukryli na nedalekém statku, aby se vyhnuli policejním silničním kontrolám. Přesto byla nakonec většina zločinců dopadena a v nejdelším procesu anglické soudní historie odsouzena. Ukradeno bylo 1,6 miliardy Kč.
Budova třídění peněz v Kentu (2006)
Colin Dixon se jako každý den vracel ve svém autě po práci domů. Cestou narazil na policejní kontrolu, které neměl důvod se nepodrobit. Naneštěstí policisté byli převlečeni lupiči, kteří právě dokončovali první část svého plánu, na vykradení budovy na třídění peněz.
Colin Dixon totiž nebyl jen tak nějaký muž, ale byl manažerem této budovy a brzy se měl stát pojistkou, díky které pachatelé loupeže omráčí čtrnácti člennou ochranku, a poté v klidu zmizí s penězi. Kdyby se i při nejlepším svědomí rozhodl Colin vzdorovat, nenechali lupiči nic náhodě a unesli i jeho ženu a osmiletého syna. Takže jeho rozhodnutí bylo jednoznačné. Ukradeno bylo 2,1 miliardy Kč.
Trezor v Knightsbridge (1987)
Představte si, že k vám do banky přijdou v červenci roku 1987 dva mladí gentlemani, kteří si chtějí pronajmout bezpečnostní schránku. Vše s nimi vyřídíte a jdete s nimi do bankovního sklepení, aby si měli možnost vše prohlédnout. V tu chvíli však muži namíří proti vám zbraně a zneškodní ochranku. Seberou peníze, ostatní cennosti a pak zmizí. Jak to, že si nikdo ničeho nevšiml? Lupiči vyvěsili na dveře banky informaci o jejím uzavření. Celá akce netrvala déle než hodinu. Rychlé, čisté, úspěšné. Policistům dlouho trvalo vypátrat lupiče. Ukradeno bylo 2,4 miliardy Kč.
Muzeum v Bostonu (1990)
Na začátku roku 1990, v noci, dva muži převlečeni za policisty nakráčeli do Bostonského muzea, pod záminkou kontroly, kvůli nočnímu hlášení. Ochranka je vpustila dovnitř a v tu chvíli přepadli hlídače a připoutali ho k topení v suterénu. Vzali obrazy a utekli, celá akce netrvala déle než hodinu a půl. Řekli byste šikovní zlodějíčci, opak je však pravdou. Celková hodnota mohla být mnohem vyšší, k dispozici byla i mnohem hodnotnější díla, než ta, která ukradli. V muzeu visí dodnes prázdné rámy, které po obrazech zůstaly. Ukradeno bylo 6,6 miliardy Kč.
Autor: Lucie Konečná