William James Sidis: Člověk s nejvyšším IQ dost možná strčil do kapsy Einsteina. Zřejmě nebyl jediný

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
einstein sidis
einstein sidis

Chytrý jako Einstein, to je přirovnání, které rádi používáme, když chceme ocenit něčí inteligenci. Jenže po světě chodili, a ještě chodí lidé, kteří svůj inteligenční potenciál umí využívat mnohem více než ti ostatní. Podle statistik je jich pouze něco přes dvě procenta celé světové populace. O těch největších géniích ale přeci jen něco málo víme.

Termín IQ značí inteligenční kvocient a zavedl jej už v roce 1912 americký psycholog William Stern. Tato veličina se používá při vyhodnocování inteligenčních a psychologických testů a k určení inteligence člověka.

Kdy hovoříme o genialitě?

Osoby s hodnotou mezi 85 a 110 mají průměrné schopnosti, hodnoty 120 až 130 ukazují na člověka s nadprůměrnými schopnostmi a u hodnot nad 140 se hovoří o genialitě.

Nejde však jen o lidi s největšími znalostmi, ale především o ty, kteří dokáží řešit složité situace, rychle se přizpůsobovat novým podmínkám a efektivně využít nabyté znalosti a zkušenosti.

V historii byl údajně člověkem s nejvyšším IQ americký génius William James Sidis, žijící v letech 1898 až 1944.

Hodnota jeho IQ se měla pohybovat mezi čísly 250 až 300. Z dostupných zdrojů se dovídáme, že už v osmi letech uměl osm jazyků, které se sám naučil, a měl i mimořádné matematické schopnosti. Od jedenácti let studoval na Harvardské universitě.

Australský matematik Terence Tao má IQ 230

V současnosti považujeme za člověka s nejvyšším IQ australského matematika s čínskými kořeny Terence Tao, jenž se narodil v roce 1975.

Jeho IQ má hodnotu 230. Dokonce se hovořilo i o hodnotě 255, a to v době, kdy začal pracovat pro NASA.

Velmi vysoké hodnoty IQ se ale určují poměrně obtížně, jelikož testy vytvářejí také jen lidé.

Tao se od deseti let účastnil mezinárodních matematických olympiád, v nichž prakticky neměl konkurenta.

Postupoval od bronzové medaile až po zlatou, kterou získal ve svých třinácti letech. Od roku 1992 studoval na Princeton University a ve svých dvaceti letech získal titul Ph.D.

Roku 2006 mu byla udělena Fieldsova medaile, což je nejvyšší ocenění za matematiku.

Vysoký inteligenční potenciál odpovídající genialitě měly pravděpodobně i významné osobnosti naší historie. Patří mezi ně Jihann Wolfgang von Goethe, Leonardo da Vinci, Galileo Galilei, Blais Pascal nebo samozřejmě Albert Einstein.

Autor: Jaroslava Linková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články