Při nachlazení se obvykle cítíme nejhůř večer. Tělo je totiž unaveno z celodenního boje s nemocí

2 minuty čtení
Nachlazeny muz
Zdroj: Pixabay

Nachlazení je něco, s čím se každý z nás někdy setkal. Nejčastěji k němu dochází právě v zimě, kdy je naše imunita snížená a venku je chladno. Pravděpodobně všichni jsme si také všimli, že příznaky nemoci se často zhoršují večer a trápí nás především v noci. Vysvětlení to má jednoduché.

Nachlazení se obvykle v prvních dnech projevuje výrazně ve dne i v noci. Během několika dní se nám ale udělá lépe a přes den máme pocit, že jsme vlastně už v pořádku. Jakmile večer ulehneme do postele, kašel a někdy i teplota nás vyvedou z omylu. Proč?

Je to známka zlepšení

Ačkoli máte pocit, že vás ucpaný nos trápí víc než kdy jindy, kvůli kašli nemůžete spát a teplota vás děsí, ve skutečnosti jsou noční potíže při nachlazení důkazem toho, že se situace zlepšuje. Tělo se totiž přes den snaží s viry bojovat, večer je ale unavené.

Mnohdy se stává, že jsme unavení a usínáme i během dne. Je to jednoduše tím, že náš imunitní systém vynakládá velkou část energie na boj s nemocí. Nemá potom už prostor na cokoli dalšího, a jakmile si lehneme, je to pro něj známka toho, že může odpočívat.

V tu chvíli začne nemoc útočit naplno. Před spaním proto často máme teplotu, díky které ale vypotíme bacily, ucpaný nos, který znamená zlepšení rýmy přes den, a také kašel. Ten sice brání spánku, přesto ale znamená, že jsme vlastně na pokraji vyléčení.

Jak zlehčit usínání?

Ačkoli jsou večerní problémy znakem toho, že přes den má tělo dostatek energie a s nemocí se úspěšně pere, to, že člověk nemůže pořádně spát, je rozhodně komplikace. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak si večer od problémů ulevit a vyspat se i s nemocí.

Mějte v ložnici vyvětráno a ideálně před spánkem teplotu okolo 16 – 18 °C, radí The New York Times. Než si půjdete lehnout, inhalujte bylinkové směsi se solí, které pročistí vaše dýchací cesty. Spěte na více polštářích, abyste byli v polosedu. Horečku pak srážejte klasicky prášky proti ní, pomohou vám vypotit se.

Zdroj: The New York Times, Time, Harvard Health Publishing, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články