Stát se tátou nemusí být tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Problémy s početím má v současné době zhruba každý sedmý až pátý pár, přičemž příčina na straně muže se v posledních letech zvýšila o 30%. Neodkládejte těhotenství své partnerky. Čím jste starší, tím těžší pro vás může celý proces být.
V pětadvaceti je ideální věk!
Problémy s neplodností řeší stále více párů, tedy i stále více mužů. Na tomto trendu se významně podepisuje skutečnost, že řada párů odkládá rodičovství. „Mnohé páry oddalují rodičovství na pozdější dobu a biologické nastavení se pak rozchází s načasováním založení rodiny. Vyšší věk má totiž vliv na kvalitu pohlavních buněk nejen u žen, ale i u mužů,“ říká MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF CUBE a pokračuje: „Za nejlepší věk pro početí se u mužů považuje období mezi pětadvacátým a pětatřicátým rokem. Pacienti v této věkové kategorii k nám na kliniku ovšem přichází spíše výjimečně. Většinu tvoří zájemci mezi pětatřicátým a padesátým rokem života.“
Půl roku snažení a nic? Honem na kliniku!
Mezi nejčastější příčiny neplodnosti mužů patří podle slov lékařky snížená kvalita spermií, na které se kromě věku může podepsat i prodělané onemocnění, medikace či špatná životospráva. Dále to může být varikokéla (rozšíření žilní pleteně v semenném váčku), poruchy sexuálních funkcí, prodělaný úraz genitálií, abnormální karyotyp nebo hormonální poruchy.
Anebo kombinace těchto poruch. „Pokud má pár pravidelný styk a nedaří se mu půl roku až rok spontánně otěhotnět, je na místě zvážit návštěvu odborného zařízení. Jakkoliv je to pro každý pár velice těžký a náročný moment především z psychologického hlediska, není radno ho oddalovat,“ radí MUDr. Višňová.
Nechte si své potomky zamrazit
Na počátku terapie stojí vstupní pohovor a základní vyšetření. Na straně muže se jedná především o spermiogram. Porovnává parametry jako je objem vzorku, koncentrace spermií, motilita, morfologie spermií a další faktory, které jsou směrodatné pro stanovení léčebného postupu. V případě potřeby se pak indikují další doplňující testy. Centra asistované reprodukce také nabízí možnost zamražení spermií. Tzv. kryokonzervací je možné spermie uchovávat dlouhodobě, téměř neomezeně, při teplotě -196°C. Jejich kvalita se zamražením nesníží, takže odebraný vzorek je možné využít v pozdější době.
„To je na místě například při plánované onkologické léčbě nebo u mužů s výkyvy v hodnotách spermiogramu, limitovaným množstvím spermií v ejakulátu či indikacích, kdy hrozí progresivní zhoršování. Setkáváme se ale i s případy preventivního zmrazování – klienti se tak chrání např. proti následkům případného úrazu při rizikovém povolání,“ upřesňuje lékařka a na závěr zdůrazňuje: „Ačkoliv možnosti medicíny pokročily a neustále se rozšiřují, věk je faktor, který dnes nemohou podceňovat ani muži.“
Autor: Sára Vojtěchovská