Nenapravitelný sukničkář Hawkeye ze seriálu M.A.S.H. trpí Parkinsonovou chorobou. Takto vypadá po 48 letech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
alan alda mash
alan alda mash

Ačkoliv byla nejslavnější postava herce Alana Aldy milovníkem krásných žen, ve skutečnosti byl jeho představitel úplným opakem. S manželkou Arlene se potkal už na vysoké a je s ní dodnes.

Alan Alda, vlastním jménem Alphonso Joseph DˈAbruzzo, se narodil v New Yorku v roce 1936.

Jeho otec byl italského původu a živil se jako herec a kabaretní umělec. Jako malé dítě tak Alan strávil spoustu času v zákulisí kabaretu a není divu, že měl k herectví blízko.

Otec měl ale problém rodinu uživit. Dařit se mu začalo až během druhé světové války, kdy ho objevili hledači talentů a rozjel kariéru.

Přerušila ji ale nepříjemná událost v podobě onemocnění malého Alana, který trpěl dětskou mozkovou obrnou.

Zdravotní komplikace už v dětství

Ztuhlé klouby a nohy pomohla rozhýbat až po dvou letech experimentální léčba a Alan se mohl vrátit do školy mezi své vrstevníky.

Tam se ale moc necítil, byl zvyklý na společnost dospělých. Na střední škole přispíval do školních novin, napsal vlastní divadelní hru a na vysoké se zapsal na studium angličtiny, jeden semestr dokonce strávil v Paříži.

Než dokončil školu, stihl potkat svou budoucí manželku Arlene, kterou si v roce 1957 vzal.

Herecké začátky nebyly vůbec jednoduché, musel si přivydělávat, aby uživil rodinu. Až v roce 1961 se karta obrátila. Zazářil na Broadwayi ve hře To všechno odnes čas, poté se začal objevovat i v seriálech a filmech, ale jeho kariéra opět zamrzla na mrtvém bodě.

Úspěch přišel s rolí chirurga

Zachránila ho až role chirurga Benjamina Franklina „Hawkeyeho“ Pierce v mobilní armádní nemocnici v seriálu M.A.S.H., což je zkratka mobilní armádní chirurgické nemocnice z anglického Mobile Army Surgical Hospital.

Ačkoliv byla první řada seriálu považována za neúspěšnou, s přibývajícím počtem epizod si našel své diváky a stal se jedním z nejlepších komediálních seriálů všech dob.

Zdroj: FeatureFlash agency / Shuttesrtock.com

Alan si díky seriálu vysloužil dvacet pět nominací na cenu Emmy a pětkrát ji dokázal proměnit.

Navíc si kromě vystupování před kamerou v seriálu vyzkoušel také režii a scénáristku. Koncem sedmdesátých let tak byl jediným člověkem v historii televize, který získal cenu Emmy jako herec, režisér i scénárista.

Zdraví ho zradilo i ve stáří

Po skončení seriálu v roce 1983 zkoušel štěstí ve svých filmech, ale roli Hawkeyho už se mu nepodařilo přebít.

Pravidelně odmítal nabídky na pokračování slavného seriálu. Objevil se ještě v seriálu Pohotovost a po roce 2000 také ve filmech Po čem ženy touží, Letec nebo Most špionů.

V lednu příštího roku oslaví Alan své pětaosmdesáté narozeniny. Jelikož před pár lety přiznal, že trpí Parkinsonovou chorobou, žije v ústraní i se svou manželkou Arlene, se kterou tvoří pár více než šedesát let.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články