Zápach z úst po snězení příliš aromatického jídla je velmi nepříjemný pro naše okolí a jako snadná a rychlá pomoc se nejčastěji jeví žvýkačka. I ta má ale svou životnost, a poté, co z ní vyžvýkáme veškerou chuť, ji pravděpodobně vyplivneme. Co se ale stane, když ji naopak spolkneme? Může nějak ohrozit náš trávicí systém?
Pamatujete si na to, co vám kdysi říkali rodiče? Že žvýkačka se nepolyká, protože v žaludku nadělá paseku. Vůbec nejrozšířenější mýtus o žvýkačkách říká, že v našem těle zůstane nestrávená až sedm let. Co je na tom pravdy?
Ani ne dva dny a je venku
Žvýkačku sice není tělo schopné strávit, ale rozhodně se na stěnu žaludku nebo střeva nenalepí tak snadno, jako na podrážku boty. Pokud trávicí soustava funguje, jak má, spolknutá žvýkačka vyjde z těla ven do čtyřiceti hodin, a to víceméně beze změn.
Pozor je však třeba dávat na množství. Pokud žvýkačky polykáte pravidelně, může se stát, že váš trávicí systém lehce zablokují. V lepším případě to znamená zácpu a bolesti břicha, v tom horším už je třeba podstoupit chirurgický zákrok, děje se to ale jen zřídka.
Pozor na průjmy
Také gastroenterologové se shodují, že požití jedné žvýkačky není pro organismus nijak škodlivé a nestává se, že by při operacích trávicího traktu nacházeli v tělech pacientů žvýkačky. Mnohem škodlivější umí podle nich být v ústech.
Pokud žvýkačka obsahuje umělé sladidlo s názvem sorbitol, může se stát, že poté budete trpět průjmem. Tento cukr se běžně vyskytuje v hruškách a třešních a také při jejich vyšší konzumaci hrozí lidem trávicí obtíže.
Podle ABC News existují případy extrémní ztráty váhy u lidí, kteří žvýkali velké množství žvýkaček doslazených sorbitolem.
Jednadvacetiletá žena údajně zhubla deset kilogramů, a ještě o deset kilo více dokonce zhubl šestačtyřicetiletý muž. Oba trpěli průjmem, který je zahnal na toaletu až desetkrát denně. Oba spojovalo žvýkání až dvaceti plátků žvýkaček doslazených sorbitolem denně.
U dětí je třeba zbystřit
Polykání žvýkaček není život ohrožující, ale poté, co žvýkačka doslouží, by měla jít ústy z těla ven. V případě malých dětí by rodiče měli být stále na pozoru, protože většina žvýkaček je velmi sladkých a děti to láká, aby je polkly.
Když se to stane párkrát, není to taková katastrofa, ale při opakovaném polykání žvýkaček už jisté obtíže hrozí. Jednomu čtyřletému chlapci museli lékaři po spolykání velkého množství žvýkaček a následných trávicích obtížích provést pod sedativy nepříjemný zákrok skrze konečník, aby jeho střeva zprůchodnili.
Žvýkačka je zkrátka jako skleněná kulička. Pokud se dostane do našeho těla, projde jím beze změny zase ven, pouze ochuzená o všechna sladidla, vosky a oleje. Řadí se tak mezi nerozložitelné potraviny, jako je například kukuřice nebo slunečnicová semínka.
Zdroj: grunge.com, abcnews.go.com, ulekare.cz, lifee.cz
Autor: Karolína Stoczková