Domácí uzení vám zajistí bezkonkurenční chuťový zážitek. Je snadné a sousedi padnou závistí

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
domaci udirna
domaci udirna

Uzené klobásky, vepřové koleno, kýta či sýry už nemusí být jen záležitost výletu do obchodu. Do uzení se můžete pustit i vy. Není to nic náročného, jen je potřeba dodržovat správný postup při nakládání masa a hlídat teplotu v udírně.

Určitě i vy patříte k milovníkům grilování. Pečlivě maso nakládáte do směsi oleje koření a u grilu pak trpělivě kontrolujete, kdy už bude maso hotové. V tom případě pro vás bude i domácí uzení hračka

Výroba udírny není vůbec složitá

Pro začátek je nutné mít udírnu. Můžete si nějakou pořídit, ale její výroba není vůbec složitá, stačí vám k ní návod na internetu a jedno sobotní odpoledne na zahradě.

Vhodné je ji postavit z bukového, dubového nebo třešňového dřeva, které dodá vašim lahůdkám příjemnou chuť. Nepoužívejte dřevo s vysokým obsahem pryskyřice ani viditelně poškozené nebo plesnivé.

Když už jste si poradili s udírnou, bude potřeba suroviny pro uzení potřeba požádně naložit. Tento krok vás bude bavit už proto, že budete mít přehled o tom, z čeho se vaše jídlo bude skládat. Navíc to uděláte podle vlastních preferencí, takže chuťový zážitek bude bezkonkurenční. Uzený výrobek bude mít jedinečné aroma a déle vám vydrží.

Stačí sůl a oblíbené koření

Suroviny naložíte do solného roztoku, který je vždy základem. Pak už je na vás, jaký postup zvolíte. Můžete maso či brambory naložit nasucho s kořením a solí, uzavřít do nádoby s víkem a uložit do chladničky. K soli lze přidat i vodu a udělat si lák. Do něj přidáte oblíbené bylinky či koření a chvíli povaříte, poté v něm naložíte vámi vybranou potravinu.

Dalším důležitým krokem je správná teplota uzení. Kuřecí maso se udí přes hodinu při padesáti osmi stupních Celsia, červené při šedesáti stupních Celsia pouhou čtvrthodinku. Je potřeba zkoušet, hledat nebo se zeptat někoho zkušeného, jaká teplota pro jakou surovinu se osvědčila nejvíce. Udit totiž lze i zeleninu nebo ryby, ne vždy však při stejné teplotě.

Místo grilovačky uzeniny a pivo

To samé platí i u druhu uzení – můžete udit klasické a osvědčené uzení studeným kouřem, jež maso v podstatě suší. Používá se i kouř teplý, u něj je výsledek šťavnatější, ale také logicky nevydrží tak dlouho. Do uzení horkým kouřem se pusťte, až už získáte nějaké zkušenosti.

Výsledky vaší práce pak můžete testovat na rodinných příslušnících, sousedech či známých. Když je pozvete místo grilovačky na ochutnávku uzených pochoutek a pivo, určitě neodmítnou.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články