Eric Catalano: Muž, který tradici tetování povznesl na jinou úroveň. Svými činy si vysloužil obdiv celého světa

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Tetovani Catalano
Zdroj: Shutterstock

Může se to stát i vám. Kvůli úrazu, rakovině či nějaké nemoci vám bude amputována část vašeho těla. Začnete ztrácet sebevědomí, podléhat depresím a váš život vám bude připadat ochuzený a prázdný. Nebo to lze nějak změnit?

Historie a tradice tetování

Tetování patří již velice dlouho ke kultuře lidí. Sloužilo k zastrašení nepřátel nebo také k rituálům v náboženské víře. Tetování na lidskou kůži má dlouholetou tradici, počínaje Maory nebo indiány a konče například prastarým přes 3 500 let starým Evropanem Ötzim. Tito všichni měli kůži zdobenou vytetovanými ornamenty. Ötziho zdobilo více jak 40 tetování, sloužilo pravděpodobně k léčebným účelům. Jako další nález web Tatoo-oo zmiňuje třeba přes 2 400 let starou ženu nalezenou u ruského Ukok Plateau.

Škály barev pro tetování

Tato technologie, i když velká část lidí v ní zálibu nenajde nikdy, je hodně stará. Dnešní tetování navíc umožňuje kombinaci všemožné škály barev, která je vpravena navždy do škáry pod kůži jako v dávných dobách. Zde zkušený tatér vykreslí vybraný obrázek nadosmrti.

Někdy si ale s člověkem osud zle zahraje. Stane se mu úraz, dostane zhoubnou rakovinu nebo vážnou nemoc a na základě nepříznivého vývoje mu následně muže být odebrán orgán. I drobná amputace, ať už prstu na noze, na ruce, nebo chybějící bradavka po plastice hrudníku vám na sebevědomí rozhodně nepřidá.

Amputace a dokreslení orgánů

Řada tatérů uvažovala proto o tom, že po ztrátě části těla nebo plastice tuto chybějící část jednoduše dokreslí. K dokonalosti tuto domalovací, anebo, chcete-li, dokreslovací technologii dovedl Eric Catalano původem z Itálie.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Verani Tattoo SC (@veranitattoosc)

Vizionář v tetování Eric Catalano

Eric Catalano je přezdíván dobrosrdečným tatérem, který pomáhá lidem tak, že lidem zlepšuje životy svým umem a citem přenášet trojrozměrné obrazy na lidskou kůži. „Tři či čtyři tetování měsíčně nám stačí, abychom hodně pomohli hendikepovaným lidem,“ uvádí pro Spotlightstories.

Znovu o prastaré ženě od Ukok Plateau

Zmíněná stará žena, nalezená u ruského Ukok Plateau, nosila na pažích a ramennou umělecká a bohatě zdobená tetování v podobě ptáků, jelenů a mystických zvířat, která byla vpíchána pod kůži kostěnou jehlou a sazemi. Doteď je nejstarší známou tetovanou ženou, zřejmě to byla válečnice nebo vypravěčka kmenových pověstí a bájí a u svého kmene (Pacyrykerů) byla vysoce vážená.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Eric Catalano (@aka_biz_e)

Tatoo-oo informuje o tom, že dříve se tetování provádělo zářezy do kůže a do rány se pak vtíralo dřevěné uhlí, barevná hlína nebo části rostlin, později se k tomu začalo používat inkoustu. Piktové, Skoti a Keltové, praobyvatelé Anglie, Skotska a Irska, šokovali kupříkladu vyzvědače z Římské říše svými „pomalovanými“ těly, jejich tetování totiž děsilo římské legie.

Současnost a nové technologie

Kolem přelomu 20. století se začíná tetování provádět elektrickým tetovacím přístrojem, umělci dostali najednou možnost realizovat své představy. V posledních letech jsou stanoveny tak přísné hygienické normy, že se lidem tetování snadněji hojí. Barvy jsou alergologicky testovány a vyráběny na přírodní bázi, jehly jsou pro každého zákazníka ošetřeny a kompletní tetovací přístroje jsou sterilizovány právě tak jako lékařské nástroje.

Díky tomu je vytetování chybějící části těla pro Erica Catalano velice reálné, a tetování tak pomáhá lidem i dnes. Nikoli od zlých duchů a sil, ale jako realistická náhrada chybějící bradavky, nehtů. Podobně tedy pomáhá vypořádat se s nepřízní osudu, a tetování tak neslouží jenom k lidské okrase.

Wendy Musial také dodává pro Spotlightstories: „Jako popálený plně chápu, jak šťastní po tomto tetování jsou postižení lidé. Děkujeme všem lidem, kteří pomáhají druhým během jejich těžkých chvil.“

Zdroj: Tatoo-oo, Spotlightstories.co
Autor: Martin Dokoupil


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články