Během parných letních dnů, kdy teploty šplhají k 30 °C, přijde vhod osvěžení v podobě domácího větráku. Na rozdíl od klimatizace vás jeho pořízení vyjde poměrně levně, navíc je téměř bezúdržbový a vzduch v místnosti tolik nevysušuje.
Na stůl, na strop, nebo do podlahy?
Zatímco stolní větrák vás osvěží při sezení u pracovního stolu, sloupové, stojanové a stropní ventilátory zvládnou ochladit celou místnost. Sloupové větráky se navíc vyrábějí v designovém provedení a místo rotujících lopatek disponují mřížkami umístěnými nad sebou, skrze něž proudí do místnosti chladný vánek. Ve větších domech se osvědčují také ventilátory podlahové, za které si sice připlatíte, získáte ale výkonné zařízení, které rozvede chladný vzduch po celém domě.
Všechny typy domácích ventilátorů najdete na Heurece – pro snadnější výběr si nabídku produktů seřaďte podle oblíbenosti nebo nejnižší ceny.
Nepodceňte hlučnost větráku
Stejně jako při výběru pračky nebo sušičky i při koupi ventilátoru byste se měli zajímat o jeho hlučnost. Příliš hlučný větrák vás bude rušit při práci, sledování televize i při spánku. Průměrná hlučnost se pohybuje kolem 30–50 dB, cokoliv nad 50 dB už může představovat problém. V některých případech lze samozřejmě udělat kompromis a sáhnout po hlučnějším větráku, který ale disponuje větším průtokem vzduchu.
Bezpečnost až na prvním místě
Při výběru ventilátoru je třeba klást důraz také na bezpečnost. Podmínkou je kvalitní a dostatečně tuhá mřížka, která zabrání doteku s rotujícími lopatkami větráku. Pokud se v domácnosti nacházejí děti nebo zvířata, zaměřte se také na velikost ok – ty by měly být co nejmenší, aby se tam nevešly dětské prstíky. Výhodou je, pokud ventilátor disponuje funkcí automatického vypnutí při doteku na mřížku, která větrák dočasně vypne.
Je libo noční režim?
Jaké další funkce, kromě ochlazení místnosti, domácí ventilátory nabízejí? Standardně se setkáte s možností nastavit požadovanou výšku a sklon větráku, rychlost otáčení vrtule a automatické natáčení ventilátoru, které lze snadno vypnout nebo zapnout. Za další funkce si už většinou připlatíte – dražší ventilátory lze ovládat na dálku nebo u nich nastavit noční režim, při kterém se intenzita foukání postupně snižuje.
Kam s ním v zimě?
Ventilátor je pouze sezónní záležitostí, která většinu roku čeká na své využití ve skříni nebo na půdě. Vybírejte proto takový typ, který snadno rozložíte a při skladování nezabere příliš místa. Většina modelů disponuje nasazovací nohou a odnímatelnou ochrannou mřížkou, jednotlivé díly poté stačí zabalit do krabice a uložit mimo dosah slunečního záření.
Nevíte, který větrák je ten pravý? Co takhle klimatizácia? Vyberte si dle tisíců recenzí i na Heureka.sk
Autor: redakce