Jakub pracuje jako osobní asistent. Nemá na starosti jen jednu firmu, ale pomáhá rovnou několika klientům. Do jeho kanceláře pravidelně chodí lidé s požadavky či prosbami a Jakub se jim snaží pomoci. Naposledy ale přišel do kontaktu s klientem, který se nyní léčí s koronavirem. Jakub v e-mailu do redakce uvádí, že se jeho strach stupňuje a on propadá panice.
Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře, který nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.
Schůzka byla krátká, ale proběhl fyzický kontakt
„Byli jsme domluveni, že klient dorazí na desátou hodinu a podepíšeme spolu potřebné formuláře,“ vypráví Jakub. Hned ve dveřích si oba podali ruku a pozdravili se. Zdálo se jim zbytečné mít na sobě roušku, když byli v místnosti jen oni dva. Klient se ale Jakubovi nezmínil o tom, že byl o prázdninách lyžovat v severní Itálii. „Klient se mnou strávil pár minut. Prohodili jsme pár slov, podepsal papíry a pak odešel,“ tvrdí.
Jakub si šel ihned po kontaktu umýt ruce, protože ho současná situace trochu děsila. Použil mýdlo a dezinfekci a poté se pustil do oběda, na který už se těšil.
Klient se po pár dnech přestal ozývat
„Byl jsem trochu ve stresu, protože karanténa zasáhla moje podnikání a najednou jsem nic nestíhal. Ještě k tomu mi chyběly další dokumenty od klienta, který mě v minulých dnech navštívil, tak jsem se mu snažil dovolat,“ tvrdí. Na jeho telefonáty nikdo nereagoval, až se po pár dnech klient ozval s informací, že ulehl s koronavirem a má vysoké teploty a kašel.
V tu chvíli se Jakub vyděsil, jelikož věděl, že před deseti dny si podali ruce a strávili spolu nějaký čas. „Hned mě napadlo, že bych měl zajít na nějaké testy, ale zatím jsem nevykazoval žádné známky nákazy,“ tvrdí.
Jakub čeká, jak se situace bude vyvíjet, a zůstává doma
Nákaza se nemusí projevit hned. Proto si Jakub dá alespoň dva týdny home office a bude se snažit pracovat bez klientů. „Všechny potřebné věci řešíme skrz online komunikaci a zatím to funguje,“ tvrdí. Když Jakub potřebuje podpis, pošle dokumenty klientům domů na e-mail, oni mu listinu podepíšou, oskenují a pošlou zpět. „Nedá se tak pracovat navždy, ale krátkodobě to situaci určitě vyřeší,“ tvrdí.
Pokud se mu přitíží, bude kontaktovat lékaře
„Mám doma zásoby jídla i léků, takže se nemusím z bytu hnout celé dva týdny a nikoho neohrozím. Jestliže se u mě nákaza projeví, budu hned kontaktovat pomoc,“ vysvětluje.
Jakub se zachoval zodpovědněji než jeho klient a snaží se zůstat v karanténě, i když si není jistý nákazou. „Nechtěl bych žít s pocitem, že jsem někoho nakazil a on se pak kvůli mně trápil, nebo snad nemoci podlehl,“ přiznává.
Autorka: Tereza Hotovcová