Mnoho lidí hledá sluchátka Freelace a neví, co přesně hledat. Právě pro takové lidi jsem se rozhodl sepsat příručku vysvětlující základní pojmy a problematiku, kterou lze nalézt ve specifikaci.
Sluchátka – základní parametry
Vzhledem k tomu, že jsme si vysvětlili, o jaké typy sluchátek se jedná, vyplatí se ověřit, co různá označení ve specifikacích znamenají v praxi.
Příklad specifikace může vypadat takto:
- Unášeče: 45 mm, dynamické, uzavřené,
- Formát: polopřenosný, menší kolem ucha
- Bluetooth: 5.0 + aptX, SBC, AAC
- Impedance: 47 ohmů
- Frekvenční odezva: 5 Hz – 40 kHz
- Citlivost: 100 dB / mW
- Zástrčka: 3,5 mm mini jack, micro-USB
- Hmotnost (bez kabelu): 261 g
Na první pohled se to může zdát složité, ale není.
45 mm (nebo jiná hodnota, např. 32 mm, 53 mm, 70 mm) – velikost membrány
Teoreticky platí, že větší membrána = lepší kvalita zvuku. V praxi… existuje mnoho komplikací. Membrány uvádějí vzduch do pohybu. Výsledkem je, že větší membrána může pohybovat větším množstvím vzduchu, což nabízí silnější a tupější basy. Znamená to, že nutně potřebujete velkou membránu? Ne, protože existuje spousta dalších velmi důležitých aspektů. Klíčovými prvky jsou materiály (plast, grafen atd.), které výrobci uvádějí jen zřídka, a také ladění sluchátek. Pro většinu lidí je to asi poslední aspekt, který bude při výběru sluchátek nejdůležitější, ale o tom až za chvíli.
Ladění
Je to velmi zásadní a osobní aspekt sluchátek. Právě to způsobuje, že když použijete jedno ze sluchátek, vidíte na tváři banán (úsměv) a u ostatních „meh“ a obrázek znechucení. Stejně jako ladíte hudební nástroje, takto ladíte sluchátka Freelace, abyste dosáhli požadovaného zvuku. Někdo preferuje sluchátka s výraznými basy a „barevným“ vokálem nebo zvukem nástrojů (např. Freelace společnosti Huawei), jiný sáhne po sluchátkách s přirozenějším vyváženějším laděním, který se mnoha lidem může zdát plochý. Tuning má své výhody i nevýhody. Ploché ladění vám umožní slyšet více detailů, chutí a nuancí, zatímco sluchátka Freelace naladěná na nízké tóny dokážou silně zvýraznit basy, čímž přehluší zbytek zvuků. Velmi oblíbeným typem ladění je ladění do „V“, při kterém jsou basy a výšky mírně posíleny ve vztahu ke středům (zpěv, nástroje).
NC / ANC
- NC znamená potlačení hluku. Označení „NC“ obvykle znamená, že sluchátka jsou utěsněna, aby poskytovala mírnou izolaci okolního hluku. Taková izolace zvuk projíždějící tramvaje nebo auta úplně nepotlačí, ale sníží ho tak, aby nás v menší míře rušil.
- ANC – jedná se o aktivní redukci hluku, která je kromě utěsněné konstrukce vybavena sadou mikrofonů. Tyto mikrofony poslouchají, co se kolem nich děje, a snaží se vytvořit zvuk, který tyto zvuky přehluší. Sluchátka ANC tedy neustále produkují zvuk, který má přehlušit zvuky kolem nás, například rozhovor, rádio atd.
Bluetooth
No, nebo alespoň to bys chtěl napsat. Bohužel případ je jiný. Mnoho lidí o tom neví a výrobci neinformují, ale BT 5.0 a 5.1 se zaměřují především na Bluetooth LE (Low Energy). co to sakra je? Energeticky úsporná verze BT určená pro internet věcí. Nepoužívá se pro přenos zvuku.
V případě sluchátek se může BT 5.1 hodit, protože umožňuje zadat umístění sluchátek (to však nevadí výrobcům, kteří mohou tento typ řešení nabídnout i ve sluchátkách využívajících starší verze Bluetooth). Díky tomu lze mezi stránky vložit všechny sliby superrychlého přenosu hudby a dosahu 120 m. První je volba. Buď rychlejší přenos, nebo lepší dosah, ale jak jsem řekl, do hudby se to moc nepromítá. Sluchátek s BT 4.0 se proto není třeba bát, protože ztráta oproti těm s BT 5.0 je … téměř nulová3.
Autor: redakce