Michalova žena si vždy přála bydlet v domě s balkonem. Neustále si stěžovala, že jí v obýváku umírají kytky a že se prádlo v létě suší příliš pomalu. Představovala si, že až se nastěhují do nového, rozhodně to bude někam, kde je pořádný balkon, který tyhle problémy vyřeší.
Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře, který nám jej zaslal pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.
Proto se Michal jako vzorný muž rozhodl splnit své ženě přání. Když jí vyprávěl, že našel skvělý byt s balkonem, popsal jí rozměry místností a řekl jí, v jaké lokalitě bydlení je, ona mu řekla, aby podepsal smlouvu. Hypotéku si vzal Michal na sebe, takže byt byl napsaný jenom na jeho jméno.
„Žena nechtěla byt ani vidět. Říkala, že pokud souhlasí vše, co jsem jí řekl, bude to určitě skvělé bydlení. Chtěla se nechat překvapit a teprve po předání klíčů se podívat, co jsem to vlastně pořídil. Jenže jsem ji měl přesvědčit, aby se podívala předem,“ píše Michal.
Říkal jsem jí, že je to v devátém patře
Michal tvrdí, že se své ženě několikrát zmínil, že je byt v devátém patře. Jenomže poté, co jej koupil a poprvé se s ní jel podívat na jejich nové bydlení, ona se ve výtahu zděsila. Myslela si prý, že byt bude v přízemí.
„Začala se se mnou hádat, že prý se mě na to ptala a já jsem jí jasně řekl, že je to v přízemí. Přitom jsem se několikrát zmínil, jak vysoko to je. Ještě jsem opakoval, jak je dobře, že je v domě výtah,“ brání se Michal.
„Byt se mojí ženě sice na první pohled velmi líbil, jenomže když jsme vyšli na balkon, začala se klepat. Prý má závratě a nemůže se k zábradlí ani přiblížit. Dokonce se ptala, zda by nešlo koupi bytu ještě odvolat.“
Jenomže smlouva byla podepsána a peníze odeslány. Michal netušil, co má dělat. Chybou v komunikaci došlo k tomu, že se pár ještě před nastěhováním pohádal. Nakonec se usmířili a stěhování proběhlo v rámci možností v klidu.
Na balkon odmítá chodit
„Byt je náš, ten starý bylo třeba vyklidit. Takže v něm bydlíme, ale balkon zeje prázdnotou,“ popisuje Michal. „Chtěl jsem ho zařídit, udělat na něm posezení, ženě tam nastěhovat všechny její květiny.
Realita je ale taková, že trávíme celé dny uvnitř bytu, na balkon svítí sluníčko, ale nikdo tam nechodí. Já si jdu občas, když jsem líný sjet výtahem dolů, k zábradlí zakouřit, jinak ale sám nemám tendenci na balkoně trávit čas.
Našlo se jedno řešení, je ale finančně náročné
Michal si všiml, že sousedé v patře pod nimi mají balkon zasklený. Požádal je proto, zda by se u nich jeho žena nemohla o něčem přesvědčit. Ukázalo se, že pokud bude balkon zasklený, fobie z výšek se zmírní. „Kdybychom balkon nechali zasklít, bylo by to přesně to, co si moje manželka vždy přála,“ popisuje.
„Jenomže to by nás s naším velkým balkonem vyšlo na téměř 60 000 korun. A ty momentálně po koupi bytu nemáme. Nějaký čas tak bude muset balkon ještě vydržet osamocený a opuštěný. Jednou ale snad manželce přání splním.“
Závěrem příběhu Michal dodává, že kdyby místo připravování překvapení pro ženu byt zkontrolovali společně, mohli nakonec pořídit jinak. Bohužel si ale mysleli, že některá rozhodnutí jsou snadnější, než se zdají.
„Až budete dělat ve vztahu nějaké zásadní rozhodnutí, vždy o něm se svou drahou polovičkou mluvte. Ujistěte se několikrát, že jste si všechno vyjasnili, ať potom nedojde k nedorozumění jako u nás,“ dodává.
Autor: Šárka Cvrkalová