Přichází konečně léto a s ním mizí nepříjemnosti v podobě rozblácených silnic, spousty pylu na kapotě a také solených cest. A to pro každého správného motorového nadšence znamená, že je čas svoje vozidlo vyzdobit, jak se sluší a patří.
Víte o tom, že dokonalé očištění karosérie vozu má nejen estetický význam, ale dokonce i napomáhá prevenci jejího opotřebení či naleptání? Pojďme se podívat na pár tipů, na které byste neměli nikdy zapomínat.
Vozidlo není pouze karosérie, nezapomínejte na další části
Jednou z prvních věcí, na kterou spousta lidí zapomíná, je, že vozidlo přeci není jenom karosérie. Naprostá většina lidí totiž v mžiku vyleští karosérii vozidla do vzhledu, kdy připomíná naprosto nové, ale nepodívá se například na podvozek. Přitom podvozek a prahy patří mezi části automobilu, které v našich podmínkách trpí zejména.
Mimo takových věcí jako jsou přirozené nárazy a občasné škrtnutí o obrubníky, špatnou vozovku a jiné se na spodku auta především usazuje valná většina nečistot. Nečistoty jako například zablácení nám většinou nevadí a stejně opadá, jakmile oschne.
Jenže opravdovým nepřítelem vozidel je nahromaděná sůl z posypů během zimních měsíců. Jakmile zimní období skončí, tak při první návštěvě okamžitě pročistěte proudem vody především prahy, okolí pneumatik a celý podvozek auta.
Pro delší užitek nešetřete na prostředcích
Pokud si přejete, aby automobil vydržel čistější co nejdéle, tak nešetřete na prostředcích pro péči o karosérii. Při umývání běžnou vysokotlakou pistolí tak auto kompletně zbavte mastnost a nečistot nejen proudem vody, ale také umytím čistou houbou.
Až poté aplikujte na mokrý povrch prostředky určené na karosérii a v kvalitní vrstvě je naneste na kompletní plochu automobilu.
Stejně jako u prostředků na naše vlasy platí jednoduché pravidlo – pokud to má fungovat, nechte to chvíli působit. Nespěchejte tak s umýváním a nanesenou pěnu z přípravku opravdu nechte působit, dokud nezačne mírně zasychat, pak ji proudem vody okamžitě z karosérie omyjte.
Takto očištěné auto už nijak nedrbejte houbou ani prostředky a pouze po opláchnutí vodou jej nechte oschnout.
Nepodceňujte prostředky na mytí skel
Možná stejně jako podvozky jsou často přehlížená i samotná skla automobilu. Většinou péče o jejich stav začíná a končí rutinní dvouminutovou péčí stěrkou na benzínové pumpě. Mnohem lepší ale je zakoupit specializované přípravky na jejich čištění.
Podstatné je, že tyto přípravky nám mimo čistoty přináší většinu důležitých vlastností i z praktické stránky.
Jedná se především o takové vlastnosti, jako je mnohem rychlejší a jednodušší odtékání vody ze skel.
Při prudších deštích je efekt dobře viditelný, navíc napomáhá menšímu opotřebení stěračů díky sníženému tření o okno.
Stejně tak využijeme i specializované přípravky na vnitřní stranu oken. Především v zimních měsících nám budou užitečnými díky eliminaci dobře známého zapařování oken z vnitřní strany. Veškeré přípravky na skla přitom stojí opravdu málo.
Autor: Nikol Kolomazníková