Roman a jeho žena Marcela odmítali podlehnout zažitému stereotypu. Společnost je totiž zvyklá na určité role, kdy muž vydělává peníze pro rodinu a žena se stará o domácnost. V manželství této dvojice je tomu ale přesně naopak.
Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře, který nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.
Od pana Romana jsme obdrželi e-mail, ve kterém se nám svěřil, jak to chodí u nich doma. Se svojí ženou si totiž vyměnili role. A ačkoli jim to takhle vyhovuje, u svého okolí nenachází pochopení. Ba spíše naopak.
Rodiče nás vedli k něčemu jinému
„Už jako dítě jsem si samozřejmě všímal toho, jak to v manželství chodí,“ začíná vysvětlovat Roman na začátku svého e-mailu.
„Viděl jsem, že zatímco táta chodí do práce, máma se věnuje domácnosti a stará se o nás děti,“ pokračuje.
„Rodiče nás tak svým způsobem vedli k zažitému standardu, že v manželství má muž i žena svoji jasně danou roli,“ dozvídáme se od Romana.
I my jsme zkusili žít jako klasická rodina
„Svoji ženu Marcelu jsem poznal před dvaceti lety,“ pokračuje.
„Chodili jsme v té době oba dva na vysokou školu a měli jasné cíle. Zatímco Marcela ve studiu pokračovala, já to vzdal a raději šel pracovat,“ přiznává se otevřeně.
Po sedmi letech Roman a Marcela založili rodinu. Jak sám Roman napsal, pár let se pokoušeli žít tak zvaně klasicky, jako každá jiná rodina. Brzy ale pochopili, že jim to jednoduše nevyhovuje.
„Marcela byla doma s naší dcerou a já nadále chodil do práce, abych rodinu uživil,“ píše v e-mailu náš čtenář Roman.
„Po třech letech jsme se ale shodli, že nám to takhle nesedí. Když byla manželka těhotná znovu, rozhodli jsme se, že to tentokrát uděláme jinak.“
Vyměnili jsme si role a zjistili, že přesně tohle byla naše cesta
Marcela byla po porodu druhého dítěte doma jen dva měsíce. Poté si s manželem vyměnila role a místo něho nastoupila do práce.
„Bylo to naše společné rozhodnutí,“ vysvětluje Roman. „Manželka začala vydělávat peníze pro rodinu a já si zvykal na plnohodnotnou roli otce, která obnášela starost o dvě malé děti. Oba dva jsme se utvrdili v tom, že přesně tohle nám sedí nejvíce,“ dodává.
U svého okolí nenacházíme pochopení
„Naše okolí příliš nechápe, proč jsme si to zařídili zrovna takhle,“ pokračuje v e-mailu Roman.
„Jakmile jsme se přátelům svěřili, že jsme si to otočili, koukali na nás jako na blázny. Je to dáno tím, že společnost má prostě zažité nějaké zvyky a těch se všichni drží,“ uvažuje.
I přesto, že se Roman a Marcela setkávají s nepochopením jak u své rodiny, tak u přátel, ani jeden z nich by na způsobu života nic neměnil.
„Ať si to každý dělá po svém. Když chce muž chodit do práce a žena zůstat doma, ať si to tak mají. My to chceme takhle a přes to pro nás nejede vlak,“ uzavírá svůj e-mail pan Roman.
Autor: Nikol Kolomazníková
Názor odborníka
Je pravda, že i když začíná být v dnešní době stále častější, aby otec zůstával doma s dítětem a pečoval o něj, stále je to z pohledu společnosti a okolí vnímáno jako něco neobvyklého. Je důležité si uvědomit, že zůstat jako otec doma s dítětem je v pořádku. Hlavní je, aby se oba partneři cítili se svými rolemi v rodině pohodlně. Ať už jsou jejich důvody jakékoliv, pokud se na tom oba dohodnou a oběma jim taková situace vyhovuje, je vše v pořádku.
Okolí na to sice může pohlížet s pozdviženým obočím, avšak vaše uspořádání a fungování rodiny je pouze na vás. Koneckonců jste to jen vy, kdo se v oné konkrétní rodině nachází, bude v ní žít a o rodinu pečovat. Musíte se tedy cítit dobře a nenechat se ovlivnit okolím, které na to může mít své názory a rady, ale oni nejsou těmi, kdo bude muset ve vaší rodině existovat a vypořádávat se se všemi dobrými i špatnými momenty. Vaše rodina by tedy měla být nastavena tak, aby vyhovovala vám, vašemu partnerovi či partnerce a byla pro dobro vašeho dítěte.