Štefan si ještě před třemi lety myslel, že jeho otec je hrdina, který sám vychoval dítě poté, co ho jeho partnerka opustila. To mu totiž bylo odmalička tvrzeno. Až nedávno ale zjistil, že to není tak úplně pravda. A celé to začalo jedním dopisem.
Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.
„Už odmalička jsem se zajímal o to, proč jsme s tátou sami. On mi vyprávěl, že máma se jako mladá rozhodla od rodiny odejít a on zůstal na mou výchovu sám. Jenomže já jsem nedávno zjistil, jaká je skutečnost. A nevím, zda mu někdy takovou lež odpustím,“ píše čtenář.
„Když mi přišel rukou psaný dopis, musel jsem si ho přečíst třikrát, než jsem pochopil, co se v něm píše. Rozhodl jsem se na něj nereagovat, ale rozhodně jsem nemohl nechat jen tak to, jak moc jsem se zklamal ve svém tátovi.
Matka nás opustit nechtěla. Měla ale psychické problémy
„Dopis mi napsal muž jménem Denis. Psal, že je o deset let mladší než já, ale že konečně našel odvahu k tomu se mi ozvat. Jediné, co prý zná, je moje jméno a adresa, proto mě kontaktuje tímto způsobem,“ vysvětluje Štefan.
Denis mu napsal, že když dospíval, matka mu vyprávěla svůj příběh. Kdysi prý měla přítele, se kterým otěhotněla. Když se jí narodilo dítě, rok se o něj starala, měla ale psychické problémy, a jelikož se neléčila, horšilo se to.
Nakonec jí přítel řekl, že se nedokáže postarat sama o sebe, natož o dítě. Po dlouhém přemlouvání ji přesvědčil, že bude nejlepší se dítěte vzdát a žít jinde. On se prý o syna postará sám. Později matka Denisovi řekla, že toho lituje.
Dala se psychicky do pořádku a našla si partnera. Ten ale zemřel, když bylo Denisovi 20. A pak zůstal s mámou už sám. „Když jsem to četl, bylo mi do pláče. Jak mohl táta tak moc ublížit někomu, kdo potřeboval pomoc?
Místo toho, aby se o ni postaral, ji v podstatě vyhnal. A ona nikdy neměla na to se vrátit. I když samozřejmě chyba je i na její straně, protože je stále moje matka a mohla se kdykoli ozvat. Sama to ale nikdy neudělala.“
Potřebují prý pomoc
„Denis mi v dopise dále napsal, že i když se naše máma léčí, její psychické problémy se zhoršují. K tomu se přidala i celá řada problémů fyzických. V současné době prý na tom nejsou dobře a potřebují finanční pomoc.
Jsem prý jejich rodina, jejich krev. Zatímco první část dopisu zněla jako srdceryvný příběh, v druhé jsem se přesvědčil, že mi to Denis píše jen ze zištných důvodů. Máma sice neodešla úplně dobrovolně, ale měla právo se kdykoli vrátit.
Neudělala to a teď, když je jí nejhůř, škemrá o pomoc. Na dopis jsem se proto rozhodl neodepisovat. Je mi z něj smutno a zároveň jsem naštvaný. Nevím, co mám dělat a jak se cítit,“ přiznává čtenář.
Táta přiznal, jak to celé bylo
Když se Štefan svého otce ptal, zda je pravda, co se v dopise píše, řekl mu, že tehdy opravdu psychicky nemocnou ženu poslal pryč. Zároveň jí ale prý řekl, že až se dá do pořádku, může se vrátit.
„Asi neočekával, že by to udělala. Měla právo na to o mě bojovat, ale ona se místo toho nechala vyhodit z domu a založila si novou rodinu. Vadí mi, že mi táta nikdy neřekl pravdu a zachoval se podle mě jako hlupák. Jsem naštvaný i na něho a nemluvím s ním,“ dodává. „Jeden hloupý dopis mi převrátil život vzhůru nohama.“
Autor: Šárka Cvrkalová