Chlupatý desátník Wojtek: Miloval pivo a sladké. Do historie se však zapsal jinak

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Desatnik Wojtek
Zdroj: Profimedia

Vskutku kuriózního mazlíčka si v době druhé světové války pořídila jedna z rot polské armády. Společnost na cestě skrze válku jim dělal medvěd, které ho si ochočili, a dokonce ho v průběhu života povýšili do hodnosti desátníka. Jak se chlupaté zvíře do armády dostalo?

Když se v roce 1942 cestou z Blízkého východu potkali polští vojáci s íránským chlapcem, v rámci výměnného obchodu od něj za konzervy jídla získali čerstvě narozené medvídě, jehož matka zemřela.

Mazlíčka si dovezli z východu

Vojáci péči o něj bez problému zvládali a krmili ho kondenzovaným mlékem zředěným s vodou. Přestože neměli k dispozici dětskou láhev, dokázali si poradit a zaimprovizovat se skleněnou lahví od alkoholu a za pomocí nakrouceného šátku vytvořili pítko.

Medvídě se stalo oficiálním členem dvacáté druhé zásobovací roty dělostřelectva a dostalo jméno Wojtek. Na své lidské pečovatele si zvykl a byl velmi klidný. Když se ale občas při hře rozdováděl, odnesly to většinou uniformy vojáků a občas jim způsobil nějaké škrábance.

Desatnik Wojtek

Zdroj: Profimedia

V armádě jako v bavlnce

Wojtek se měl v armádě velmi dobře. S vojáky jedl i spal společně v jednom stanu. Když vyrostl, dostal svou vlastní krabici. Blízký kontakt s člověkem mu ale chyběl a v noci se za vojáky chodil do stanu tulit.

Za dobré chování pravidelně dostával pamlsky. Jeho nejoblíbenější pochoutkou bylo ovoce, sirupy, marmeláda, med a také pivo. Miloval jízdu velkými armádními vozidly na sedadle spolujezdce i řidiče.

Medvěd se stal desátníkem

Rota byla později přesunuta na frontu do Itálie, kde se zapojila do soubojů o Monte Cassino. Aby s nimi mohl Wojtek na tuto misi odcestovat, dostal hodnost vojína.

Koluje pověst, že po vzoru vojáků byl schopen přenášet těžké bedny s municí. Za své služby byl povýšen do hodnosti desátníka a rota si medvěda nechala dát také do svého znaku.

Desatnik Wojtek

Zdroj: Profimedia

Po skončení války byla rota přesunuta do Skotska, kam s ní odcestoval také Wojtek. V místním polsko-skotském táboře se stal okamžitě hvězdou, na svém hřbetě vozil i děti a jako odměnu dostával láhev piva.

Po válce skončil v ZOO

Návrat do Polska byl pro celou rotu komplikovaný a vyvstávala otázka, co bude s ochočeným medvědem desátníkem Wojtkem.

Desatnik Wojtek

Zdroj: Profimedia

Nakonec zůstal ve Skotsku v zoologické zahradě v Edinburghu. Jeho společníci z roty se s ním přišli v roce 1947 těsně před svým odjezdem rozloučit. Šéf ZOO dostal jasné pokyny, jak se o Wojtka starat, a bez souhlasu vůdce roty ho nesměl nikam přesunout.

Jeho spolubojovníci na něj nikdy nezapomněli a v civilu ho chodili navštěvovat. Často přímo do výběhu, ačkoliv dospělý medvěd vážil okolo čtvrt tuny.

Zemřel ve svých dvaadvaceti letech v roce 1963. Navždy zůstal vojenskou legendou a stal se inspirací pro mnoho umělců, kteří na jeho počest vystavěli památníky ve Skotsku a Polsku.

Zdroj: owlcation.com, cs.wikipedia.org
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články